Dijital dönüşümünü tamamlayan Laal, hedef büyüttü

Dijital dönüşümünü tamamlayan Laal, hedef büyüttü
31 Ocak 2020, 22:42
Sektörünün öncüsü LAAL Meet - Greet - Transfer, iş sürçlerinin tamamını dijital platforma taşıdı. Laal’i tercih eden şirketler, aldıkları hizmetin tüm süreçlerini online olarak takip edebiliyor.

Karşılama ve transfer hizmetinde standartları değiştiren LAAL Meet – Greet - Transfer, turizm sektörünü yeniliklerle tanıştırmaya devam ediyor. Sunduğu hizmetin tüm süreçlerini dijital platforma taşıyan şirket, müşterilerine sunduğu ‘ara yüze’, online araç takip sistemini de ekledi. Artık LAAL Meet – Greet – Transfer’den hizmet alan şirketler, misafirlerinin tüm transfer süreçlerini online olarak takip edebilecek.

Yenilikçi ve geleceği hedefleyen bir iş modeli ile sektöre girdiklerini hatırlatan LAAL VIP’in Kurucusu Adnan Köksal, “Dijitalleşmenin, yaşadığımız dünyada büyük değişimlerin kapısını açtığının farkındayız. Bu nedenle tüm iş geliştirme planlarımızı dijital fikirler etrafında şekillendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Mart’ta Antalya-İzmir ve Kapadokya Laal kalitesiyle tanışacak

LAAL Meet-Greet-Transfer kalitesinin Mart 2020 itibariyle Kapadokya, Antalya ve İzmir’de de turizm sektörüyle buluşacağının müjdesini veren Adnan Köksal, 2020’nin ikinci yarısında Kıbrıs, ardından da tüm turizm bölgelerinde hizmet vermeye başlayacaklarını belirterek, “Türk turizmine değer katmaya ve katma değer üretmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha