Charter uçuşlar bir başka bahara mı?

Charter uçuşlar bir başka bahara mı?
08 Nisan 2019, 10:01
Mısırlı turizmcilerin Rusya ile Mısır arasında 31 Ekim 2015'te dondurulan charter uçuşlarının bu yıl yeniden başlamasına yönelik umutları giderek tükeniyor.

Mısırlı turizmcilerin Rusya ile Mısır arasında 31 Ekim 2015'te dondurulan charter uçuşlarının bu yıl yeniden başlamasına yönelik umutları giderek tükeniyor. Rus Tur Operatörleri Birliği(ATOR) Bülteninde konuyla ilgili analiz yayınlandı. Analizde Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un geçtiğimiz Cumartesi Kahire'yi ziyaret ettiği Mısırlı mevkidaşı Sameh Shukri ile Rusya-Mısır işbirliğindeki son durumu tartıştığı belirtildi.

Havalimanlarında yüksek güvenlik şartı

Görüşmede Rusya'dan Mısır'ın tatil bölgelerine yönelik charter uçuşları da konuşuldu. Lavrov, “ İki ülke arasında uçuşların yeniden başlatılmasının Mısır havalimanlarında yüksek güvenlik önlemlerinin tam olarak alınmasına bağlı olduğunu vurguladı. Lavrov, “Yakın gelecekte, Hurgada ve Şarm El-Şeyh havaalanlarında yeterli güvenlik sağlamak için Rus ve Mısır uzmanlarının ortak çalışmasının sonuç üretmesini bekliyoruz ve Rusya'dan gelen turistler bu harika tatil yerlerini daha rahat ziyaret edebilecek” dedi.

Tarih vermedi

Lavrov, kitlesel turizmin Mısır'a geri dönüşü için olası tarihler hakkında yorum yapmadı. Buna karşılık, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şukri, Rus uzman delegasyonlarının Mısır havaalanlarında yaptıkları peş peşe kontrolleri hatırlattı ve Rus turistlerin Mısır tatil beldelerinde tekrar yönelmesi için güvenliği sağlamak adına her türlü çabayı gösterme konusnda kararlı olduklarını vurguladı.

ATOR bültenine konuşan uzmanlar Lavrov’un Kahire ziyaretinin sonuçları hakkında iki önemli noktaya dikkat çekti. Uzmanlar Mısır'a yönelik uçuşların geri dönmesi konusunda Rusya'nın güvenlik önlemlerinin tam olarak alınması şartını ilk kez belirttiğine dikkat çekti.

Liderler uçuşları Ekim'de görüşebilir

ATOR analizinde şu ifadelere yer verildi: “Rusya’nın 2019’un sonbaharına kadar Mısır’a uçuşlara başlamayacağını varsayarsak, iki ülkenin liderlerinin Ekim ayı sonlarında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin Rusya Federasyonu ziyareti sırasında bu konuyu tekrar görüşmeleri muhtemel. Yüksek statüsü göz önüne alındığında, havacılık güvenliği ile ilgili bazı son belgelerin imzalanmasını bekleyebiliriz. ”dedi.

2020'de olabilir

Gözlemciler ayrıca, 2020 için planlanan Rusya Federasyonu ve Mısır arasındaki ortak insani işbirliği sürecinin bazı aktif kültürel ve turistik alışverişlerin yanı sıra iki ülkenin liderleri arasındaki düzenli görüşmeleri de sağlayabileceğine dikkat çekiyor. Rusya Federasyonu ve Mısır'ın, Moskova ile Kahire arasındaki hava iletişiminin bu yıl pek mümkün olmadığını belirten uzmanlar charter uçuşların 2020'de yeniden başlayabileceğini dile getiriyor.

Rusya ve Mısır arasındaki hava yolu bağlantısı Şarm El-Şeyh’den St. Petersburg’a giden uçağın kaza yapmasının ardından Ekim 2015’te sonlandırılmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha