Büyük turizm yatırımlarına basit yargılama doğru mu?

Büyük turizm yatırımlarına basit yargılama doğru mu?
21 Şubat 2020, 12:54
AK Partili milletvekilleri tarafından TBMM'ye sunulan torba kanun teklifinde turizmcileri yakından ilgilendiren düzenlemeler tartışma yarattı.

AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu. Kanun teklifi kapsamında Turizmi Teşvik Kanunu’nda da değişiklik öngörülüyor. Teklifin 24 Şubat Pazartesi TBMM komisyonunda görüşülmesi bekleniyor.

21 farklı kanunda değişiklik içeren 39 maddelik teklifte yer alan düzenlemeye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırımcılara yapılan taşınmaz tahsislerinin iptal edilmesi durumunda taşınmaz üzerine tesis edilmiş irtifak haklarının terkinine ilişkin uyuşmazlıklar basit yargılama usulüne tabi olacak.

İrtifak hakları, bakanlığın uygun görüşü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın istemi üzerine, hak sahibinin veya bu haktan yarar sağlayanların yazılı beyanı ya da mahkeme kararıyla tapudan terkin edilecek. Terkin davalarında basit yargılama usulü uygulanacak.

Büyük yatırımlara basit yargılama doğru mu?

Sektör temsilcilerine göre Turizm yatırımları gibi çok uzun vadeli büyük yatırımların ve ciddi bir inceleme sonucu verilen tahsislerin asliye hukuk mahkemelerindeki basit davalar gibi değerlendirilmesi mümkün olacak.

Bakanlığın tasarrufuna geçen taşınmazlar üzerinde irtifak hakkı tesis edilmesi ve tahsisi iptal edilen taşınmazların üzerinde yatırımcılar lehine tesis edilen irtifak haklarının terkin edilmesi işlemleri, bakanlığın onayıyla yapılacak.

Sektör temsilcileri yapılacak değişikliğin turizm yatırımlarına ve turizmin finansmanı noktasında teminat olarak kullanılan arazilerin değerlendirilmesinde olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekiyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha