Büyük skandal... Başaran Ulusoy Deniz Bank'a sahte bilet mi verdi?

Büyük skandal... Başaran Ulusoy Deniz Bank'a sahte bilet mi verdi?
07 Temmuz 2018, 23:24
TÜRSAB eski başkanı Başaran Ulusoy'un, kullandığı krediler karşılığı Deniz Bank'a teminat olarak verdiği 100 bin biletin sahte olduğu iddia ediliyor.

Başaran Ulusoy hakkında skandal iddia... TÜRSAB eski başkanı Başaran Ulusoy'un 4 milyon TL'lik sahte müze biletini Deniz Bank'a kredi karşılığı teminat olarak verdiği iddia ediliyor.

İlk duyuran HÜRSAD Başkanı Uzuner oldu

İddiaları kamuoyuna ilk duyuran HÜRSAD Başkanı ve Hira Tour'un Sahibi Mehmet Uzuner oldu. Seyahat acnetalarının mail grubu Tursapnet'te konuyla ilgili paylaşımda bulunan Mehmet Uzuner şunları yazdı:

TÜRSAB seçimleri ile alakalı koşturduğumu bilen bir bankacı dostum beni arayarak “çok ciddi sıkıntılar olacak” dedi. Konuşmalar çok uzun. Direkt konuya geleyim.

Herkes bilir. Yıllardır TÜRSAB borçları söz konusu olduğunda, sürekli şu sözü duyarız. “Bankada teminat olarak, müze biletlerimiz var” Sıkı durun, meğer müze biletimiz de yokmuş. Bankaya teminat olarak verilen müze bilet koçanlarının, en üst ve en alttakiler gerçek, aradakiler ise sahte çıkmış.

Skandal nasıl ortaya çıktı

TÜRSAB'a yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre skandal Deniz Bank'ın teminat olarak kasasında bulunan biletleri nakde çevirmek için TÜRSAB'a başvurmasıyla ortaya çıkmış. Elindeki biletlerin bir kısmını kendisine başvuran acentaya satmak istediğini bildiren Deniz Bank'a, TÜRSAB da ana parayı borçlarından düşmek üzere onay vermiş.

Biletleri almak için bankaya giden acenta yetkilileri, üzerlerinde bandrol bulunmadığını görünce, emin olmak için aldıkları numune biletleri müze gişesinde kullanmaya çalışmış. Gişe görevlileri biletin sahte olduğu söyleyince, banka yetkilileri panik halde TÜRSAB'ı arayarak biletleri iade etmeye çalışmış. Kabul etmeyen TÜRSAB Yönetimi ise muhatabın DÖSİMM olduğunu belirterek konuyu Bakanlığa aksettirmiş. DÖSİMM tarafından görevlendirilen müfettişler hızla Deniz Bank Genel Müdürlüğü'ne giderek biletleri incelemeye başlamış. Yapılan sayımda, mali değeri 4 milyon TL'nin üzerinde olan, 100 bin civarında biletin bandrolsüz olduğu tespit edilmiş.

Deniz Bank'ta deprem etkisi yaratmış

Yaşanan olay Deniz Bank yönetiminde ise tam anlamıyla bir deprem yaratmış. Biletleri ısrarla TÜRSAB'a iade etmek isteyen Deniz Bank'a TÜRSAB Yönetimi de her seferinde kesin bir dille hayır demiş. Biletlerin Deniz Bank tarafından zabıtla alındığını ve TÜRSAB'ın varlıkları arasında sayıldığını dile getiren TÜRSAB Yönetimi, hukuki bir gerekçe sunulmadığı sürece geri almayacağını söylemiş.

Eski YK Üyeleri: Konuyla ilgimiz yok

Konuyla ilgili ulaştığımız bazı eski TÜRSAB yönetim kurulu üyeleri ise, olayın şirketlerin yetkilisi olan eski başkan Başaran Ulusoy'un teminatları usulüne uygun vermemiş olmasından kaynaklandığını dile getirerek, kendileriyle ilgili bir yönünün olmadığını ileri sürdü.

"Biletleri satın alayım konu kapansın"

Diğer yandan olayın mimarı eski başkan Başaran Ulusoy'un ise banka yetkililerini arayarak, sorunun çözülmesi için gerekirse biletleri satın alabileceğini söylediği de gelen bilgiler arasında.

Yorumlar
Uğur Kayıkcıoğlu
09 Temmuz 2018, Pazartesi 11:05
Koca Denizbank şimdi 4 milyon TL karşılığında aldığı Teminatları kontrol etmeden mi almış? Demek ki neymiş Televizyonlara çıkıp yurt dışı çıkış harcı 100 Dolar olsun demeye benzemiyormuş bu işler. :):):):)
Hüseyin Caner
09 Temmuz 2018, Pazartesi 09:04
Aynen yahu be nedir.... Evi teminat gosterdim 4 exper geldi gerçek değeri bulmak icin 2800 lira odedim.. Banka nasıl bakmaz.. Exper olarak dösim e sormamış yani öyle mi ? Bu olası değil hatta bana cok fazla saçma geldi... Acaba bu haberin bilfilerin doğru olduğundan ne kadar eminsiniz merak ettim...
Behçet Bak
08 Temmuz 2018, Pazar 10:32
Burada kabahatli Ulusoy değil ki, banka... Her bir teminata kırk exper bilirkişi vs arayıp tespit yaptırırken 100 bin bileti kimse kontrol etmemiş mi ?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha