Burak Tonbul: 5 havalimanına geliyorlar, rekor bekliyoruz

Burak Tonbul: 5 havalimanına geliyorlar, rekor bekliyoruz
06 Nisan 2022, 08:56
Easyjet Holidays'in Türkiye partneri olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul İngiliz pazarındaki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü pazar olan İngiltere’den rekor sayıda turistin nisan-kasım ayları arasında ziyareti bekleniyor. Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ortamı, turizmde yaz sezonuna yönelik endişeleri sürdürse de, diğer taraftan gelen iyi haberler ile turizm merkezlerinin rezervasyonlarında bir canlılık yaşanıyor. Buna göre, pandemi dönemi öncesi Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü pazar olan İngiltere’den rekor sayıda turistin nisan-kasım ayları arasında ziyareti bekleniyor.

Pandemi öncesi normal yıllarda İngiltere pazarının Türkiye’nin en büyük üçüncü pazarı olduğunu hatırlatan Easyjet Holidays'in Türkiye partneri olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul, 2.5 milyonun üzerinde İngiliz’in Türkiye’de tatil yaptığını kaydetti.

Rekor beklentimiz var, şimdiye kadar aldığımız en yüksek sayıyı alacağımızı öngörüyoruz

İngiltere pazarının özeliklerinden bahseden Tonbul, “İngilizler, hem dört ana turizm merkezi olan havalimanına yani İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya’ya; hem de İstanbul’a yani yaygın bir alana dağılırlar. 1 milyona yakını Dalaman Havalimanı’na geliyor, 500 bine yakını Antalya’ya geliyor. İngiltere yaygın bir coğrafyada Türkiye turizmini besliyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle uçuşların kapalı olması sebebiyle ciddi anlamda etkilendi. Şimdi hem Türkiye’deki pandemi koşullarının gayet güvenilir sürmesi, hem de İngiltere’den Türkiye’ye tatil yapmayı seven İngilizlerin özlemiyle bir rekor beklentimiz var. Şimdiye kadar aldığımız en yüksek sayıyı alacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Easyjet Türkiye için 700 bin koltuk ayırdı

Büyük etkenlerden birinin de Rusya/Ukrayna pazarlarının çalışmaması olarak gösteren Tonbul, “Bu pazarlara ayrılan uçak ve konaklama payları, tur operatörlerinin payları da İngilizler gibi diğer yoğun pazarlara açılıyor” dedi. Tonbul, Easyjet Holidays'in de dinamik bir tur operatörü olarak her zaman Türkiye’ye maksimum sayıda turist getirmeyi hedeflediğini, 2022 için 700 binin üzerinde koltuk ayrıldığını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha