'Belge almak kolay olacak, gerçek yıldızlar da ortaya çıkacak'

'Belge almak kolay olacak, gerçek yıldızlar da ortaya çıkacak'
13 Eylül 2018, 08:32
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dün gazetelerin ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.

Tatil beldelerinde 5 yıldızlı olarak lanse edilen ancak klimaları bile çalışmayan bazı otellerin bulunduğuna yönelik bir soru üzerine Bakan Ersoy, Türkiye'deki otellerin üçte birinin turizm belgeli üçte ikisinin belediye belgeli olduğunu söyledi. Bunun neden böyle olduğuna yönelik göreve gelir gelmez çalışma yaptığını ifade eden Ersoy, " Ana sebebi; bizim belgelendirmemiz çok ağır. Çok daha sade bir belgelendirme sistemine geçiyoruz, hazırlıklarımız başladı, sınıflandırmayla ayrıştıracağız. Bununla ilgili bir çalışmayı imzaladım. Yani belge almak çok kolay olacak, sınıflandırma kısmında farklılık yaratacağız." diye konuştu. Yeni belgelendirmede konseptin de sınıflandırıldığı bir belgelendirme sistemine geçileceğini ifade eden Ersoy " Ondan sonra gerçek yıldızları görmeye başlarız" dedi.

Sosyal medyada ses getiren tanıtım kampanyaları yapılacak


Bakanlığın yeni tanıtım stratejileriyle ilgili bilgilerde veren Ersoy, Bakanlığın fuarlarda kalmaya devam edeceğini gerekli olan yerlerde çok düzgün lansmanlar yapılacağını ifade etti. Reklam ve tanıtım bütçesini ciddi oranda artıracaklarını belirten Ersoy " 2019 itibarıyla reklam bütçelerimizin ciddi şekilde arttığını göreceksiniz, reklam kampanyalarımızın şeklinin değiştiğini göreceksiniz. Çağa uygun 'youtuber'lar, 'trendsetter'lar gibi sosyal medyada ses getirecek tanıtım kampanyaları yapacağız. Türkiye'nin algısını değiştirecek, turizm algısını değiştirecek çalışmalar yapacağız. Bununla ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. " dedi.

Teşviklere karşıyım

Turizmin ticari bir sektör olduğunu dile getiren Mehmet Ersoy, teşviklere karşı olduğunu ifade etti. Ersoy, "Kimseye bedava bir şey vermememiz lazım. Bu bir ticaret, bir sektör. Her şey kuralına göre yürütülmeli.'' şeklinde konuştu. Turizmcilerin bir kısmının sektörü bir meslek olarak görmediğini ileri süren Bakan Ersoy, ''Taşıma suyla değirmen döndürürseniz, komşularınızdan biri öksürdüğü zaman sizin su akarı duruyor. Sadece böyle ciroyla iş çeviren yatırımcılar var. En küçük sarsıntıda sektörü bunlar paniğe sürüklüyor.'' ifadelerini kullandı.

Ya kurallarına göre yapacak ya da..

Ersoy, sadece ciro ile iş çevirenlerin hiçbir gücünün olmadığını ve cansiperane fiyat kırdığını belirtti. Ersoy konuyla ilgili şunları söyledi: " Hani boğulan bir insan panik yapıp aşağı çeker ya, bu sefer yüzme bileni de aşağı çeker batırır. Böyle bir sıkıntı yaratıyor sektörde. O yüzden biz bir kere bedava iş yapmamalıyız, kimseye bedava bir şey vermememiz lazım. Bu işin 2'inci bir iş gibi görülmemesi lazım. Bu bir ticaret, bu gerçek bir sektör, ya doğru yapacak, ya kurallarına göre yapacak ya da…"

Booking.com ve Uber dijital kapitülasyon


Bakan Ersoy, booking.com ve Uber uygulamasıyla ilgili bir soru üzerine, bunların "dijital kapitülasyonlar" olduğunu savundu. Bu uygulamaların bir tek kurşun atmadan Türkiye'nin ticari haklarına müdahil olmaya başladığını belirten Ersoy, Booking'in Türkiye'de şirketini açtığına ama faturasını "vergi cenneti" Amsterdam'a kestiğine ve hatta kurucularının da ABD'li olduğunu söyledi. Burada da özeleştiride de bulunmak gerektiğini belirten Ersoy " Bakanlık şapkamı bırakayım, sektör şapkamı giyeyim. Çuvaldızı biraz da kendinize batıracaksınız sektör temsilcisi olarak. Bu 12 yıl önce geldiği zaman, 14 yıl önce geldiği zaman biz sektör olarak önlem almamız lazımdı, bu teknolojiyi bizim de yapmamız gerekiyordu." ifadelerini kullandı.

Nitelikli turizme geçişi başlatacağız

Bu sene mass turizmde bir başarı yakalandığını 40-42 milyon turist sayısına ulaşılacağını ifade eden Ersoy Türkiye 'nin buradaki misyonunu tamamladığını söyledi. Ersoy, " Şimdi sektörün ikinci etabına geçerek nitelikli turizme yönelmemiz lazım. Mass turizmi bitirelim demiyorum. Bitirmek isteseniz de çok fazla talibi var. Biz mas turizmle devam edeceğiz, ama hızlı bir şekilde nitelikli turizme geçişi başlatacağız.'' dedi.


Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha