Batık turizm kredilerinde şok rakam

Batık turizm kredilerinde şok rakam
31 Aralık 2018, 15:28
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kasım ayına ait sektörel kredi dağılımını açıkladı. Kasım'da batık turizm kredileri adeta zıpladı. Son yılların rekorunu kırdı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kasım ayına ait sektörel kredi dağılımını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre konaklama sektörüne kullandırılan kredilerden yasal takibe düşenlerin oranı Kasım'da adeta zıpladı. Ekim'de yüzde 3.3'e gerileyen konaklama sektörünün takipteki kredi oranı Kasım'da rekor artışla yüzde 4.5'a yükseldi. Bu oran turizmde son yılların en yüksek batık kredi oranı olarak kayıtlara geçti. Konaklama sektörünün Ekim'de 2 milyar 129 milyon 828 bin lira olan takipteki kredi miktarı Kasım'da 2 milyar 771 milyon 274 bin liraya yükseldi. Kasım'da konaklama sektörü nakdi kredilerin toplamı 61 milyar 984 milyon 137 bin lira olarak gerçekleşti.

Bozulma Haziran'da başladı

Aylara göre konaklama sektörüne kullandırılan kredi miktarı incelendiğinde bozulmanın Haziran ayında başladığı görülüyor. Konaklama sektörünün takipteki kredi oranı bu yılın Ocak ayında yüzde 2.3 iken Şubat'ta yüzde 2.2'ye geriledi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 2.5 olan takipteki kredi oranı Haziran'da yüzde 3.8'e yükseldi. Temmuz ayında takipteki kredi oranı yüzde 4.3'le zirveye çıkmıştı. Ağustos'ta yüzde 3.5'a gerileyen takipteki kredi oranı Eylül'de yüzde 4.1'e yükseldikten sonra Ekim'de yüzde 3.3'e gerilemişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha