Başkan'dan eleştirilere tepki: Tarım fuarına mı katılalım?

Başkan'dan eleştirilere tepki: Tarım fuarına mı katılalım?
23 Mart 2023, 08:58
Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel katıldıkları turizm fuarlarına katılımlarıyla ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Kuşadası Belediyesi Başkanı Ömer Günel tanıtım fuarlarına ayırdıkları bütçeyle ilgili yapılan eleştirilere cevap verdi.

Gelirimizin yüzde 90'ı turizmden, turizm fuarına katılmamızdan doğal ne olabilir?

Kuşadası'nın Türkiye'nin turizm başkenti olduğunu belirten Günel, " Bu nedenle tanıtım fuarlarına katılmamızdan daha doğal ne olabilir? Göreve geldiğimiz günden bu yana geçen sürede yurt içi ve yurt dışında olmak üzere toplam 13 turizm fuarına katıldık. Turizm fuarına gitmeyip de tarım fuarına mı katılalım? Gelirimizin yüzde 90'ını turizm sektöründen elde eden bir kentken tanıtım fuarlarına ayırdığımız bütçe belediyenin bütçesinin binde 3'ü durumunda. Önceden turizm fuarlarına 20-30'ar kişilik kafileler halinde gidiliyormuş. Şimdi kişi sayısı 7-8'i geçmiyor. Biz ilk günden beri kamunun kaynaklarını doğru kullanmanın peşindeyiz. Kuşadası Belediyesi olarak hiç turist almadığımız bir bölgeyle ilgili fuarlara zaten katılmıyoruz. Tanıtım faaliyeti yapacağımız fuarlara Kuşadası Ticaret Odası ve kentteki diğer turizmcilerle beraber karar veriyoruz." dedi.

Bu yıl 600 kruvaziyer gemisiyle 1 milyon turist bekliyoruz

Kuşadası'nın turizmde yeni rekorlar peşinde olduğunu vurgulayan Başkan Ömer Günel, "Özellikle kruvaziyer yolcusu ve firmaları, ilk olarak güvenli bir ortama sahip olup olmadığınıza bakıyor. Buna karar vermek için de o kentin yöneticileriyle bire bir muhatap olmak istiyor. Pandeminin de etkisiyle geçmiş yıllarda Kuşadası'na gelen yolcu gemisi sayısı oldukça düşmüştü. Ancak biz dünyanın önde gelen kruvaziyer şirketleriyle yakın temas kurmaya devam ettik. Pandeminin hafiflemesinin ardından 2022 turizm sezonunda 450 seferle yaklaşık 600 binin üzerinde kruvaziyer yolcusunu ağırladık. Bu yıl beklentimiz ise kentimize en az 600 kruvaziyer gemisiyle 1 milyonun üzerinde turist gelmesi. Bunlar emeksiz, diyalogsuz olmuyor. 2019 yılında Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği olan MedCruise'un 54. Genel Kurulu'na ev sahipliği yaptık. 27-30 Mart tarihleri arasında da ABD'de gerçekleşecek olan Seatrade Cruise Global Miami Fuarı'na katılacağız. Kuşadası turizmde eski günlerini yakaladı, hatta geçti. Artık yeni rekorların peşindeyiz" dedi.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha