Bakanlık’tan Perge açıklaması: Çalışmalar asılsız iddialarla çarpıtılmıştır

Bakanlık’tan Perge açıklaması: Çalışmalar asılsız iddialarla çarpıtılmıştır
30 Ekim 2017, 15:49
Restorasyon çalışmaları kapsamında Perge Antik Kenti’ndeki anıt mezarlara zarar verildiği iddia edilen haberlere ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan açıklama geldi. İşte o açıklama…

Bazı basın-yayın kuruluşlarında yer alan ve Perge Antik Kenti’ndeki anıt mezarlara zarar verildiği iddia edilen haberlere ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı, basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, haberlerde yer alan bilgilerin eksik ve yanıltıcı bir şekilde sunulduğu, tarihi zenginlikleri koruma amacıyla yapılan titiz ve bilinçli çalışmaların asılsız iddialarla çarpıtıldığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuya ilişkin yayımladığı açıklama şu şekilde:

"Bazı basın-yayın kuruluşlarında Perge Antik Kenti’ndeki anıt mezarlara zarar verildiği iddia edilen haberler yer almıştır. Haberlerde yer alan bilgiler eksik ve yanıltıcı bir şekilde sunulmuş, tarihi zenginliklerimizi korumak amaçlı yapılan titiz ve bilinçli çalışmalar asılsız iddialarla çarpıtılmıştır.

Habere konu olan demir kapı, mezar mimarisine ve tarihi dokuya kesinlikle zarar vermeden, Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu başkanlığındaki uzman ekiplerin tampon bölgeler ve ayraçlar kullanarak gerçekliştirdiği titiz bir çalışma ile yapılmıştır. Bu önlem mezar odası ile içinde yer alan - çıkarılması mümkün olmayan - iki lahit ve mozaiklerin korunması amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Kapıların taşa teması, mezar yüzeyinde delik açılması ya da herhangi bir tahribat söz konusu değildir. Daha önce soygun amaçlı tarihi mezara girme teşebbüsleri olmuş, ancak bu önlem ve kamera sistemi ile eserlerin zarar görmesi engellenmiştir.

Bir haberin temel prensipleriyle ters düşen dayanaksız bu tarz iddiaların, haberciliğin amacına hizmet etmediğine ve akıllara farklı değerlendirmeler getirdiğine dikkat çekerek, gerçeği yansıtmayan söz konusu haberleri kamuoyunun takdirine sunuyoruz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha