Bakanlık 'Helal turizm nedir?' sorusunu cevapladı

Bakanlık 'Helal turizm nedir?' sorusunu cevapladı
08 Aralık 2018, 12:39
CHP'li Mehmet Bekaroğlu'nun bütçe görüşmelerinde helal turizm ve helal otellerle ilgili sorduğu soruya Ticaret Bakanlığı'ndan yazılı cevap geldi.

Sputnik'ten Yurdagül Şimşek'in haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki Ticaret Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde CHP'li Mehmet Bekaroğlu, helal turizmi gündeme getirdi. Bekaroğlu, "Turizmin helali nasıl oluyor, bu helal işi nedir? Bu helal işinde de çok ciddi bir problem var. Helal ticaret yani din siyasete her şeye alet edildiği gibi ticarete müthiş bir şekilde alet ediliyor. Bu sertifikasyon falan da birtakım kurullara haksız bir şekilde bazı şirketlere verildiği işte helal otel. Helal otel nasıl oluyor?" diye konuştu. Bekaroğlu'nun sorduğu Helal otel nedir sorusuna Ticaret Bakanlığın'dan yanıt geldi.

Helal otel nedir sorusuna Bakanlık cevap verdi

CHP'li Bekaroğlu'nun 'helal otel' sorusuna Ticaret Bakanlığı yazılı yanıt verdi. Bakanlığın cevabında şu ifadelere yer verildi: "Helal otel konsepti servis edilen yiyecek-içecek, verilen hizmetler, eğlence ve aktiviteler, konum hizmetlerden sorumlu personel, otelin kazanç ve harcama kalemlerine kadar pek çok detayı kapsamaktadır. Uygunluk değerlendirme kuruluşları da bu noktaları dikkate alarak belgelendirme çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Ancak, burada vurgulanması gereken nokta, herhangi bir tesise veya kuruluşa helal uygunluk verilmesinin, diğer tesis kuruluşların ticari itibari üzerinde herhangi bir soru işareti bırakmaması olmalıdır. Nitekim bu durum helal uygunluk alan tesisin, kuruluşun hususi olarak bu pazarda faaliyet gösterme tercihinin bir yansıması olup, helal pazarlarının gerekliliklerine uyum sağlamak ve bu yöndeki yükümlülüklerini yerine getirmek de yine bu tesisin kuruluşun sorumluluğu olacaktır.

Helal ürün isteyen tüketiciler için kaçınılmaz

Helal kavramının yalnızca yiyecek-içecekler ile değil, birçok farklı alandaki tüketim tercihleri ile doğrudan ilişkilendirilebilecek bir İslami değere işaret etmekte olduğunu ifade eden Bakanlık, "Bu bağlamda, hayatının her alanda helal ürün ve hizmetlere erişimi öncelikli tutan tüketiciler için her sektörde farklı alternatifler geliştirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir" dedi. Ticaret Bakanlığı yanıtında ayrıca şu görüşleri dile getirdi:

Japonya da helal tesislerin sayısını artırıyor

2017 yılı itibariyle Müslümanların seyahat harcamaları yaklaşık 180 milyar dolar seviyesinde ve hizmet sektöründe rekabetçi olmayı hedefleyen tüm ülkelere bundan pay alma yönündeki çalışmalarını geliştiriyor. Örneğin Japonya Müslümanların azınlıkta olduğu bir ülke olmasına rağmen artan Müslüman sayısını ve tüketim harcamalarını dikkate alarak Müslümanlara uygun konaklama şartları sunan tesislerini artırmaktadır.

TSE helal turizm belgelendirme faaliyetlerini sürdürüyor

Halihazırda Türkiye'de Türk Standartları Enstitüsü (TSE), ISO standartları uyarınca turizm hizmetleri alanında belgelendirme faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydeden Ticaret Bakanlığı, buna ek olarak İslam Ülkeleri Standartlar ve Meteoroloji Enstitüsü (SMIIC) bünyesinde 'Turizm ve İlgili Hizmetlere' ilişkin Teknik Komite'nin küresel ölçekte standart oluşturma çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha