Bakan Ersoy canlı yayında sektöre verecekleri destekleri açıkladı…

Bakan Ersoy canlı yayında sektöre verecekleri destekleri açıkladı…
02 Nisan 2020, 11:58
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Turk’te katıldığı canlı yayında sektöre verecekleri desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu. 2020 yılında acentalardan TÜRSAB aidatının alınmayacağını duyuran Ersoy, askıdaki turizm çalışanlarının da kısa çalışma programına dahil ettiklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında turizm sektörüyle ilgili öngörülerini ve alınan tedbirleri açıkladı.

İç turizmin Ramazan Bayramı ile başlayacağını umuyoruz

15 Nisan tarihinin önemine dikkat çeken Ersoy, “Türkiye 15 Nisan'a ne kadar iyi girebilirse o kadar hızlı düzelme olacak. Bizim öngörümüz hareketliliğinin mayıs sonuna kadar erteleneceği yönünde. Ama Ramazan bayramı bizim için iç turizmin başlaması için milat olabilir. Ramazan bayramıyla birlikte turizm hareketleri de Türkiye genelinde başlar diye umuyoruz. Sezonun ise mayıs sonuna doğru erteleneceğini tahmin ediyoruz” dedi

"En az Türkiye tatilleri iptal ediliyor"

2019 yılında Türk turizminin oldukça iyi bir yıl geçirdiğini ve 2020 yılına da büyük hedeflerle başladığını anlatan Ersoy şöyle devam etti: “7 Ekim'den itibaren yoğun kampanyalarla başlamıştık. Dünya genlinde en yoğun tanıtım yapan ülkeydik. Ocak ve şubat aylarında gelen sonuçlar iyiydi. Salgın hızlı bir şekilde yayılıp, hava trafiği de durdurulunca mecburen rakamlar aşağı doğru gitti. Bu sene 58 milyon hedefimiz vardı. Bu hedefi tabi ki yakalayamayız. Ben yurt dışındaki tur operatörleriyle de konuşuyorum. Oradaki CEO’ların çoğu arkadaşım. En az Türkiye’nin iptal olduğunu söylüyorlar. Az sayıda satış başladığında da Türkiye satışlarının diğer ülkelerle kıyaslandığında açık ara ileride olduğunu söylüyorlar. Bu açıdan bakıldığında sevindirici. ”

“Elimizdeki en iyi araç TGA”

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na da değinen Ersoy, “Krizden sonraki süreçte elimizdeki en iyi araç Turizm Geliştirme Ajansı olacak” dedi. Türkiye’ye yolcu tedariki sağlayan ülkelerde yaşanacak düzelmeyle beraber hızlı bir şekilde Tanıtım Ajansı’nın harekete geçeceğini anlatan Ersoy, “Hızlı bir şekilde kaybettiğimiz sayıları yukarı doğru çekeceğiz.”dedi.

Destekleri anlattı...

Bakan Ersoy turizm destek paketleriyle ilgili de şunları söyledi: “İlk etapta KDV, muhtasar beyannameleri, SGK primlerinin nisan, mayıs, haziran dönemine denk gelen ödemeleri 6 ay faizsiz bir şekilde ötelendi. Bizim sektörün paydaşlarının tamamı bu maddeden yararlanabiliyor.

Diğer en büyük sıkıntı olan finansman da ise Kredi Garanti Fonu limitleri artırılarak 25 milyardan 50 milyara çıktı. Bu da yaklaşık 450 milyarlık bir kredi limitine denk geliyor. Böylelikle oluşan kredinin yüzde 80’nin kefaletini Devlet üstleniyor. Yüzde 20’sini ise alan şirket ve veren banka üstleniyor. Böyle bakıldığında teminatla ilgili kısmın büyük bir bölümünü çözmüş oluyorsunuz.

“Eximbank kredilerinde devlet garantisini yüzde 100’e çıkardık”

Döviz getiren seyahat acentaları ve döviz getirici konaklama işleri için de devletin kredi kefaleti yüzde 80’den yüzde 100’e çıkarıldı. Bununla ilgili bir düzenleme yapıldı. Pazartesi gününden itibaren Eximbank ve Kredi Garanti Fonu protokolü doğrultusunda bu finansmanın kullanımına başlanacak.

Ayrıca işe devam kredisi var. Bu kredide de 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli, işten çıkarmamak kaydıyla, yüze 7,5 faz oranıyla yeni Kredi Garanti Fonu kefaletinde ucuz bir kredi devreye alınmış durumda.

“Avans geri ödeme kredisini devreye aldık”

Acentaları ve otelcileri ilgilendiren bir destek de otel+acenta avans geri ödeme kredisi diye, sadece Maliye ve Hazine Bakanlığı ile bir kredi fonu oluşturduk. Bu paketle otellere avans geri ödeme kredisi veriyoruz. Bu kredi ile otellerin acentalara yapamadıkları avans geri ödemelerini yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz. 6 aylık bir kredi ve başvuruları direkt bakanlığa yapılıyor. 27 mart ve öncesi yapılmış ödemelerin geri ödenmesine olanak sağlayan bir kredi. Pazartesi başladı iki haftalık bir başvuru süresi var.

“Turizmciler kredi taksitlerini 12 öteleyebilecek”

Yine vadesi gelen kredilerin 3 aydan az olmamak koşuluyla ötelenmesi var. Bu turizm sektörü için 12 aya kadar çıkarılabiliyor.

“İrtifak hakkı, hasılat payı ve ecri misil ödemeleri 6 ay ötelendi”

Önlem paketine eklediğimiz başka şeyler de var. Oteller için irtifak hakkı, hasılat payı ve ecri misil ile ilgili bedellerin nisan, mayıs, haziran kısımlarına denk gelen bölümleri faizsiz olarak 6 ay ötelendi.

“Konaklama vergisi ertelendi”

1 Nisan itibariyle hayata geçirilen konaklama vergisi vardı, onun başlangıç tarihi 2021’in 1 Ocak olarak değiştirildi.

“Acentalardan bu yıl aidat alınmayacak… TÜRSAB’ın da onayıyla yaptık”

TÜRSAB’ın üyelerinden aidat almaması için kanunla bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Bununla ilgili teklifi de torba yasa içinde gönderdik. Her an Meclis’ten çıkabilir. Bunu TÜRSAB’ın da onayıyla yaptık. Bu yıl seyahat acentalarının TÜRSAB’a aidat ödemesi gerekmiyor.

Müze ve ören yeri ücretlerinde acenta komisyonu yüzde 30 olacak

Müze ve örenyerlerinde seyahat acentalarının komisyon oranını yüzde 20’den 30’a çıkardıklarını da açıklayan Ersoy, “15 Ekim’e kadar getirdikleri turistler için aldıkları komisyon oranını, yüzde 50 oranında artırarak böyle bir desteği devreye almış olduk” diye konuştu.

“Askıdaki personel için ek başvuru yapılabilecek”

Askıya alınan turizm çalışanlarıyla ilgili olarak da Ersoy, “Bizim sektörümüzle ilgili başka bir konu vardı. Askı personeli dediğimiz bir persononel var. Şuanda televizyondan da merakla bizi izliyorlardır. Nedir askı personeli... Askıdaki personel, bu bizim sektörümüze has bir özellik. Turizm sezonluk yapıldığı için sezonda çalışıp, kışın askıda duran bir personel tanımlamamız var. Turizm sektöründe genel olarak yapılan bir uygulama. Bunlar kısa çalışma programına dahil edilemiyordu. Çalışma Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler sonunda yeni bir mütala yayınlattık, artık onlar da yararlanabiliyor. Bunun da müjdesini vermiş olduk. Artık kısa çalışma programına dahil edilebiliyor. Özellikle turizm işletmelerine duyuruyorum, lütfen askıdaki personellerini çağırıp işe girişlerini yapsınlar ve kısa çalışma programından yararlandırsınlar. Burada bir sorun vardı, onu da çözdük. İşletmeler mevcut başvuruları yapmıştı. Ek başvuru hakkı tanıdık. Diğer başvurular bozulmadan askıdaki personel için ek başvuru yapabilecekler. 200 bine yakın personel bunu umutla bekliyordu. Bunun da müjdesini vermiş olayım.

İadeler için çözüm yok…

Ersoy, tur operatörlerinin en büyük sorunu olan, tüketicinin aldığı turu iptal ederek parasını geri istemesi konusunda ise yeni bir şey söylemedi… Paket tur alan tüketicilerin ücretlerinin geri iadesine ilişkin soruyu ise şöyle cevapladı: “O zaten Tüketici haklarıyla düzenlenmiş bir konu. Bizim değil Ticaret Bakanlığı’nın kontrolünde olan bir konu. Tüketici haklarındaki yasal hakları neyse onu kullanabilecekler”.

Yorumlar
Mehmet
03 Nisan 2020, Cuma 07:00
Ödemiş aidatlar icin bir cozum var midir ?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha