Avrupalı turistin gözdesi oldu

Avrupalı turistin gözdesi oldu
15 Nisan 2019, 12:45
Avrupa Birliği(AB) üyesi turistler, Avrupa ve yakın çevresinde 2018'de toplam 1,4 milyar gecelik konaklama gerçekleştirdi. Avrupalı turist sayısında en çok artış yakalayan ülkeler de belli oldu.

Avrupa Birliği (AB) vatandaşı turistler, 2018 yılında, AB üyesi ülkelerin yanı sıra, birlik üyesi olmayan İzlanda, Liechtenstein, Norveç, İsviçre, Karadağ, Makedonya, Sırbistan ve Kosova gibi yakın ülkelerde toplam 1,4 milyar gecelik konaklama gerçekleştirdi.

Makedonya yüzde 22 artışla lider

AB üyesi olmayan destinasyonlardan Makedonya, geçen yıl Avrupalı turist gecelemelerini yüzde 22 artırarak bu alanda birinci oldu.

TUYED yönetimi, gecelik konaklama araştırmalarını ülkede yerleşik olmayanları dikkate alarak yapan Eurostat uzmanlarının konuyla ilgili verilerini derledi.

Buna göre, AB üyesi turistler, Avrupa ve yakın çevresinde 2018 yılında önemli bir artış olarak kabul edilen toplam 1,4 milyar gecelik konaklama gerçekleştirdi. AB üyesi turistlerin birlik dışındaki Litvanya, Liechtenstein, Belçika, Sırbistan ve Makedonya’daki geceleme sayıları arttı. Söz konusu ülkelerdeki geceleme artışı yüzde 8 ila yüzde 22 arasında değişiyor. Avrupalı turistin gecelemelerinde yüzde 22’lik artışı yakalayan Makedonya, yılı açık ara farkla lider olarak kapattı.

Araştırmanın metodu

Eurostat uzmanları araştırmalarında iki farklı ölçüt kullanıyor. Biri mutlak değişim diğeri ise yüzde değişim. Mutlak değişim, 2017 ve 2018 yılları arasında turistik konaklamalarda harcanan geceleme sayısındaki artış veya azalışı gösteriyor. Yüzde değişim ise, turistik gecelemelerdeki 2017’den 2018’e kadar olan yüzde artışı veya azalışı temsil ediyor.

Örneğin, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Hırvatistan Avusturya’nın 2017-2018 yıllarında AB üyesi olmayan ülkelerden yakaladığı toplam gecelik konaklama artışı yüzde 2,2 seviyesinde kaldı. Fransa 2018’de gecelik konaklama sayısını 7,7 milyon artırırken, bu rakam Almanya’da 3,7 milyon olarak gerçekleşti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha