Avrasya’nın en büyük fuarı Hostech by TUSİD kapılarını açıyor

Avrasya’nın en büyük fuarı Hostech by TUSİD kapılarını açıyor
05 Ekim 2018, 13:27
Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında Avrasya’nın en büyük, dünyanın ise alanında ikinci büyük fuarı olan “Hostech by TUSİD - 23. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı” dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonelini ağırlamaya hazırlanıyor. 24 Ekim'de CNR EXPO Yeşilköy’de kapılarını açacak olan Hostech by TUSİD'de, otel, restoran ve kafelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak binlerce ürün çeşidi sergilenecek.

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) işbirliği ile 2 senede bir düzenlenen Hostech by TUSİD kapılarını açıyor. 24 Ekim'de CNR EXPO Yeşilköy’de kapılarını açacak olan Hostech by TUSİD, 28 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Hostech by TUSİD, Türkiye'deki endüstriyel mutfak ve çamaşırhane ekipmanları üreticileri, ithalatçıları ve bu sektörlerle ilgili faaliyet gösteren büyük ve küçük ölçekli firmaların tamamının katıldığı, dünyada bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin bulunduğu bölgenin en önemli fuarı olma özelliğini taşıyor.

Hostech by TUSİD, endüstriyel mutfak ve çamaşırhane firmalarının iç piyasada olduğu kadar Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kıtasında da etkinliklerinin artması ile birlikte yeni iş bağlantılarının yapılması, sergilenen yeni ürünlerin bu coğrafyadaki pazarlara açılması için firmalara önemli bir fırsat sağlayacak.

TUSİD’in uygulamakta olduğu “HOSTED BUYER - Nitelikli Satınalma Heyeti” programı kapsamında, yurtdışından davet edilen ve konaklama-ulaşım bedelleri dernek tarafından karşılanan 1000 firma temsilcisinin Hostech by TUSİD fuarında “sadece turizm sektörüne” yaklaşık 2,5 milyon liralık bir katkı sağlaması bekleniyor.

Hostech by TUSİD, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'yı buluşturacak

TUSİD tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan toplamda 1000 firma temsilcisinin ikili görüşmeler ve yeni iş bağlantıları yapmak için davet edildiği Hostech by TUSİD, Türkiye'de faaliyet gösteren üretici firmaların ürünlerini ihracat pazarlarına pazarlayabilmesi adına da ciddi bir fırsat sunacak. Fuar, Türkiye'de faaliyet gösteren otel, restoran, hazır yemek ve fast food firmalarının satın alma yetkililerinin sektördeki son trendleri ve ürünleri görmesini sağlayacak.

Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Hindistan, İsrail, Polonya, İran, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Ukrayna, Rusya ve Yunanistan'ın da aralarında bulunduğu 80 ülkeden gelecek binlerce sektör profesyonelini bir araya getirecek olan Hostech by TUSİD'i yaklaşık 5000’i yabancı konuk olmak üzere ortalama 30.000 kişinin ziyaret edeceği öngörülüyor.

1 Milyar Dolar'a varan ihracat hacmini artıracak

2016 yılında düzenlenen 22. Hostech by TUSİD fuarından sonra katılımcı firmaların bir çoğunda senelik bazda yüzde 50'ye varan ihracat artış rakamlarının yakalandığının altını çizen TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, “TUSİD olarak 60 bin kişiye istihdam sağlayan ve 13 milyar TL pazar büyüklüğündeki endüstriyel mutfak sektörünün cirosunda 2018 sonundayüzde 15 büyüme hedefliyoruz. Ar-Ge, tasarım ve inovasyona yatırım yapan Türk endüstriyel mutfak, konaklama, ağırlama ve ikram sektörü, kısa bir sürede, dünyada ikinciliğe yükselerek otel, restoran ve kafelerin tüm ihtiyaçlarını A dan Z’ye karşılayacak kapasiteye ulaştı. İhracat büyüklüğümüz 1 milyar dolar civarında, bugün gelinen noktada, Türkiye’den dünyanın her yerine 300’e yakın imalatçı firma tarafından endüstriyel mutfak ürünleri ihraç ediliyor. Dış ticaret hacmimizi ve ihracatımızı 3 katına çıkarmak istiyoruz” dedi.

Türk endüstriyel mutfak, konaklama, ağırlama ve ikram sektörünün, dünyanın en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar 118'in üzerinde ülkede var olan otel ve restoran zincirlerinin mutfaklarında yer alarak, ihracat ağını oldukça genişlettiğine vurgu yapan Ahmet Gürkaynak, “Turizm sektöründeki büyüme ve turist sirkülasyonunun iyi seviyelerde olması otel ve restoranlarda kullanılan tüm endüstriyel ürünlerin de sirkülasyonunu olumlu etkilemekte, firmaların ekipmanlarını yenilemeye gitmesi, firmaların tercih edilmelerini sağlayacak farklı ürünlere yönelmesini sağlamakta. TUSİD olarak ihracat oranımızı yaklaşık yüzde 20 oranında artırma hedefi içindeyiz, iç pazarda da satışların artacağını öngörüyoruz” dedi.

28 Ekim tarihine kadar CNR EXPO Yeşilköy'de ziyaret edilebilecek fuarda; perdeden halıya, televizyondan klimaya, çaydanlıktan fincana, dekor ürünlerinden duvar kâğıdına, peyzaj ve bahçe mobilyalarından, SPA malzemeleri ve havuz ekipmanlarına kadar sektöre ilişkin binlerce ürün çeşidi de sergilenecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha