Antalya'da yılın sürpriz pazarı!

Antalya'da yılın sürpriz pazarı!
08 Kasım 2023, 08:21
Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, Antalya’da yılın sürprizinin Polonya olduğunu söyledi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, Antalya’da yılın sürprizinin Polonya olduğunu, kazananın Side, gözdesinin ise gurbetçiler olduğunu söyledi.

2023'ün yıldızı Polonya

Recep Yavuz, kendi bloğunda yaptığı açıklamada, kasım ayı itibarı ile yüksek sezonu bitirerek, yılın son iki ayına girdiklerini belirterek, ‘’Bundan sonra çok radikal değişiklikler beklenmiyor.

İlk 10 ay sonunda Antalya 15 milyon ziyaretçi sayısına dayandı. Bu, en iyi yıl olan 2019 yılının aynı döneminin üzerinde. Böylelikle Antalya sayısal olarak ilk 10 ay sonunda bugüne kadar ki en yüksek rakamına ulaşmış oldu’’ dedi.

Yavuz, 2023 yılında Antalya’ya en çok turist gönderen 5 ülke sıralamasında Rusya’nın yine birinci olduğuna dikkat çekerek,’’ Antalya’ya en çok turisti Rusya gönderiyor. Rusya’yı Almanya takip ederken İngiltere üçüncü, Polonya dördüncü ve Hollanda ise beşinci sırada yer aldı’’ diye konuştu.

Polonya pazarının 1 milyon sayısını aştığını vurgulayan Recep yavuz, şunları söyledi:

‘’İstikrarlı artışını sürdürerek geçen yıla göre sayısını % 40 artıran Polonya’yı Antalya’nın yeni yıldızı olarak görmek gerek. Burada Rusya’daki durgunluğu fark edip bu açığı kapatmak için zamanında Polonya pazarına ağırlık veren Tur Operatörlerinin altını çizmek gerekiyor.

Antalya’ya en çok Turist gönderen ilk 15 ülkeden sadece Danimarka’da düşüş yaşanırken, diğer ülkelerin hepsinde geçen yıla göre artışlar gerçekleşti.

Antalya'ya bu yıl 250 bin Ukraynalı turist geldi

Yılın en ilginç konusu ise 250.000 bin civarında Ukraynalı turistin Antalya’ya gelmesi oldu. Buna göre geçtiğimiz yıla oranla % 100 e yakın artış gerçekleşti. Ukraynalı turistlerin çoğunlukla Polonya, Almanya, Romanya gibi ülkelerden de giriş yaptıkları, kimilerinin ise sürekli gidip geldikleri gözlemlendi.

Gurbetçilerden yoğun ilgi

2023 yılında Yurt dışında yaşayan vatandaşların Antalya’ya ilgisi yoğundu. İlk 10 ayda 800 binin üzerinde vatandaşımız Yurt dışından Antalya’ya geldi. Geçtiğimiz yıl 600 bine yaklaşan Vatandaş ziyareti kendi rekorunu kırdı. Böylelikle Antalya ziyaretlerinde 5. Sıraya yerleşen Vatandaş ziyaretleri dikkate alınması gereken önemli bir güç haline geldi. Her yıl bir ülke milyon sınıfına geçiyor. 2022 de İngiltere, 2023 te Polonya ve büyük bir olasılıkla 2024 te Gurbetçiler 1 milyon ziyaretçiyi aşacak.

Antalya’ya yılın ilk 10 ayında 52 ülkeden 10 binin üzerinde turist geldi. Deprem, savaş ve global ekonomik dalgalanmaların gölgesinde sezona başlayan Antalya turizmi sayısal olarak beklenilen rakamlara ulaştı. Flight Radar uçuş programlarına göre Antalya, Akdeniz’in diğer destinasyonlarının önünde yer aldı. Net rakamlar resmi kaynaklardan açıklama yapılınca daha belirgin hale gelecektir. Bu volümün Ekonomik getirisi önümüzdeki günlerde verilere yansıyacaktır ve gelirler açısından bir analiz mümkün olacaktır.’’

Yorumlar
Faaaa
11 Kasım 2023, Cumartesi 12:42
Ne ağlaşıp duruyorlar o zaman anlamadım.airbnb yi bile şikayet ettiler
Fatih Ş.
10 Kasım 2023, Cuma 06:47
Peki kalite hakkında bi fikir beyan edecek mi kendisi???
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha