Antalya'da Almanya şoku!

Antalya'da Almanya şoku!
02 Nisan 2019, 10:47
Antalya’ya 2019 Mart ayında ve yılın ilk üç ayında havayoluyla gelen yabancı ziyaretçi sayısı belli oldu. Antalya'nın en önemli iki turizm pazarından biri olan Almanya'dan Mart'ta gelen ziyaretçi sayısında beklenmedik düşüş yaşandı.

Antalya’ya 2019 Mart ayında ve yılın ilk üç ayında havayoluyla gelen yabancı ziyaretçi sayısı belli oldu. Ocak ve Şubat'ta geçtiğimiz yılın aynı aylarına göre yüzde 50'nin üzerinde ziyaretçi artışı yakalayan Antalya Mart'ta hız kesti.

Alman ziyaretçiler yüzde 18 azaldı

Antalya'ya bu yılın Mart ayında gelen ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 artarak 279 bine yükseldi. Rusya ve İngiltere'den gelen ziyaretçilerde yüksek artışlar yaşanırken Alman ziyaretçilerin sayısı tam anlamıyla şaşkınlığa sebep oldu. Antalya'ya geçtiğimiz yılın Mart ayında havayoluyla 91 bin 683 Alman gelirken bu yılın Mart ayında 77 bin 881 Alman geldi. Geçtiğimiz yılın Mart ayına göre Alman ziyaretçi sayısında yüzde 18'lik düşüş yaşandı.

Soylu'nun sözleri mi etkili oldu?

Turizmciler Mart'ta Alman ziyaretçi sayısındaki düşüşü farklı sebeplere bağlıyor. Bir turizmci Mart aylarında Alman pazarının genelde vites küçülttüğünü bu yıl erken rezervasyonların erkenden tamamlanmasıyla Mart'ta vitesi boşa alma gibi bir durumun söz konusu olduğunu belirtiyor. Bir başka turizmci ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 3 Mart'ta yaptığı konuşmada "Avrupa'da PKK'nın toplantılarına katılıp Türkiye'ye tatil yapmaya gelenlerin gözaltına alınacağına" yönelik sözlerinin Almanya'da geniş yankı bulduğunu bu durumun Almanya'dan Türkiye'ye tatil satın alanların sayısının düşürdüğünü savunuyor.

Rus ve İngilizler sevindirdi, İran'da keskin düşüş

Antalya'ya Mart ayında gelen Rus ziyaretçilerin sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45 artışla 68 bin 303'e yükseldi. İngiliz ziyaretçilerin sayısı ise yüzde 36 artışla 22 bin 467'e yükseldi. Antalya'ya Mart'ta gelen İranlı turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101 azalarak 16 bin 190'a geriledi.

Antalya'nın ziyaretçi sayısı ilk üç ayda yüzde 25 arttı

Antalya'ya havayoluyla gelen yabancı ziyaretçi sayısı Ocak-Şubat-Mart aylarını kapsayan üç aylık dönemde geçtiğimiz yıla göre yüzde 25 artarak 571 bin 207'ye yükseldi. 3 aylık dönemde Alman ziyaretçilerin sayısı yüzde 8, Rusların yüzde 74, İngilizlerin yüzde 58, Polonyalıların ise yüzde 69 artarken İranlı ziyaretçi sayısı yüzde 43 azaldı.

Yorumlar
Zafer Cengiz
02 Nisan 2019, Salı 02:26
Bu rakamların dönemsel yüzde artışları gerçekleri hiç yansıtamıyor ve 5-10 Yıllık gelişim grafiği ile durumu çıplak gerçeklerle görmek mümkün! Zira 3 yil önce % 60 düşüşün yine aynı düzeye dönebilmesi çok zor ve ufak artışlar yanıltıcı ve komik kalıyor!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha