Antalya’da 7 Rus vatandaşı tutuklandı

Antalya’da 7 Rus vatandaşı tutuklandı
26 Ekim 2021, 08:46
Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu, 7 Rus vatandaşının tutuklandığını açıkladı.

Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu tarafından paylaşılan bilgide, Antalya’da orman yangınına neden olduğu şüphesiyle 7 Rus vatandaşının tutuklandığı ifade edildi.

'Çağlarca bölgesinde orman yakma girişimlerinden şüpheleniliyor'

Rusya Başkonsolosluğu tarafından RIA Novosti’ye verilen demeçte, Türkiye’nin Antalya kentinde bir ormanı ateşe verdiği şüphesiyle 7 Rus turistin gözaltına alındığı belirtilirken, yapılan açıklamada “23 Ekim’de Antalya yakınlarında Likya Yolu boyunca yürüyüş yapan bir grup Rus turistin Türk kolluk kuvvetlerinin gözaltına alındığını teyit etmektedir. Yerel Jandarma Kuvvetleri tarafından verilen bilgiye göre, 7 Rus vatandaşının gözaltına alındığı, turistlerin Çağlarca bölgesindeki bir ormanı yakma girişiminden şüphelenildiği aktarılmıştır. Yerel mevzuata uygun olarak, kolluk kuvvetleri, yeminli bir tercümanın katılımıyla, davadaki şüpheli ve tanıkların ifadesine ilişkin bir protokol hazırlamıştır” ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın Antalya Konsolosluğu, şüpheli Rus turistlerin mahkeme kararına kadar gözaltında tutulacağını belirtirken, yasalara uygun bir şekilde kendilerine avukat sağlandığı, Mahkemenin dava sonuçlanana kadar “Ormanların kasıtsız kundaklanması şüphesi” ile tutuklu hallerinin devam edeceğini açıkladı.

Yerel kolluk kuvvetleri ile bağlantıda olduklarını açıklayan Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu, 7 Rus vatandaşının yargılanmasını takip ettiklerini de ekledi.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından verilen bilgide, Jandarma ekiplerinin Konyaaltı ilçesinde 23 Ekim’deki orman yangınının söndürülmesinin ardından çıkış nedeninin tespit edilmesi için çalışma başlattığı bildirildi.

İncelemeler sürerken bölgede yürüyüş yapan bazı kişiler, yangının başladığı Sivri Dağ mevkisinde yabancı turist grubunun kamp yaptığı ve ateş yaktığı ihbarında bulundu.

Ekipler, bölgede kamp yapan 7 kişilik Rus turist grubunu gözaltına aldı.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 7 şüpheli, çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince “orman yangınına neden olma” suçlamasıyla tutuklandı.

Konyaaltı ilçesinde 23 Ekim’de çıkan orman yangını, bir uçak ve 3 helikopterle havadan, 5 arazözle de karadan müdahaleyle söndürülmüştü.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha