Almanya’dan Türkiye’ye seyahat uyarısı!

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat uyarısı!
21 Ağustos 2021, 09:53
Almanya Dışişleri Bakanlığı, 17 Ağustos’ta Türkiye’ye yönelik yeni seyahat uyarısı yayınladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 17 Ağustos’ta Türkiye’ye yönelik yeni seyahat uyarısı yayınladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın duyurusuna göre, 70 ülke ile birlikte Türkiye de “Yüksek riskli ülke” listesine alındı. Uyarıda, “Türkiye Covid-19'dan kötü bir şekilde etkileniyor. Son zamanlarda, yeni enfeksiyonların sayısı yeniden önemli ölçüde arttı. Türkiye yüksek riskli bölge olarak sınıflandırılmıştır” değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye’ye yönelik seyahat uyarıları Türkiye’de artan Covid-19 vakaları ile sınırlı kalmadı. Uyarıda, Akdeniz kıyı şeridindeki orman yangınları ve Türkiye’deki ceza hukuku uygulamaları ile ilgili önemli suçlamalar da yer aldı. Uyarı metninde, “Alman yurttaşlarının Türkiye’de hâlâ keyfi olarak tutuklandığı, çıkış yasağı uygulandığı veya Türkiye'ye girişlerinin engellendiği” öne sürüldü.

Özellikle, Türkiye ile “yakın özel ve kişisel bağları olan” Alman vatandaşlarını ve çifte vatandaşları ilgilendirdiği ama “risklerin” bunlarla sınırlı olmadığı belirtilen uyarı metninde, şu ifadeler yer aldı:

“Alman vatandaşları hala keyfi olarak tutuklanıyor, çıkış yasağı veriliyor veya Türkiye'ye girişleri engelleniyor. Geçmişte sorunsuz bir şekilde ülkeye giriş çıkış yapabilen kişiler, tekrar gittiklerinde tutuklandı. Çoğu durumda, bu cezai kovuşturma önlemleri, terörist olarak sınıflandırılan bir örgütün propagandası ya da örneğin PKK veya Gülen Hareketi (ikincisi sadece Türkiye'de terör örgütü olarak sınıflandırılır) üyeliğine dayandırıldı.”

Uyarı metninde özellikle hükümeti eleştiren sosyal medya paylaşımlarının “Cumhurbaşkanına Hakaret” ya da “Terör Örgütü Propagandası” suçları kapsamında değerlendirildiği öne sürülerek, şu değerlendirme yapıldı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne göre terör kavramının Türkiye'de hukuka aykırı olarak geniş kapsamlı yorumlanması nedeniyle, gazetecilerin bile gerekçe gösterilmeden akreditasyonları reddedildi. Alman hukuk anlayışına göre ifade özgürlüğü kapsamına giren söz ve ifadeler, Türkiye'de mesleklerini kısıtlayıcı tedbirlere ve cezai işlemlere yol açabilir.

Almanya'da ifade özgürlüğü hakkı kapsamında yer alan sosyal medya paylaşımları veya ‘beğenileri’, birkaç yıl önce Almanya'daki gösterilere katılmak ya da Almanya'da Kürt meseleleriyle ilgili kayıtlı bir derneğe üyelik; tutuklama, yurt dışına çıkış yasakları veya giriş reddi için gerekçe olabilir. Ayrıca, çıkış yasakları Almanya'da yaşayan insanlar için yaşamsal sonuçlar doğurabilir.”

Yorumlar
Adok64
23 Ağustos 2021, Pazartesi 02:34
Ah almanya ah türk müslüman işcileri hasta olan kişilerin üzerine gidin hastalara çalış deyin hak yiyin on dan sonra tûrkiye cumuriyettinlen uğraşın
Alman karalistesine girmek istemeyen.
22 Ağustos 2021, Pazar 11:37
Türkiyeye karşı her türlü terör örgütünü destekleyip, kendisi ise otobüse biletsiz bineni mahkemeye çıkaracaksın sonra türkiyede hak hukuk yok diyeceksin. Ulan siz yasa dışı işlem yapanı bırak onun yanından geçeni tutuklayacaksınız sonrada özgürlükten bahsedeceksiniz.
Werd
22 Ağustos 2021, Pazar 08:02
Bunlar kafayı yedi dış işleri niye alanlarla konuşmuyor yani bizdeki vaka durumu diğer ülkelerde yok mu ayrıca keyfe tutuklanan alman mı var
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha