Almanya'da rezervasyonlar hafif kıpırdadı

Almanya'da rezervasyonlar hafif kıpırdadı
14 Mart 2019, 16:31
Almanya'nın en önemli araştırma şirketlerinden GfK Almanya'da Şubat ayı tatil rezervasyonlarıyla ilgili analiz yayınladı.

Almanya'nın en önemli araştırma şirketlerinden GfK Almanya'da Şubat ayı rezervasyonlarıyla ilgili analiz yayınladı. GfK’nin rakamlarına göre Almanya’da yaz rezervasyonları Ocak ayında yaşanan düşüşün ardından Şubat ayında hafif bir iyileşme gösterdi, ancak genel olarak geçen yılın yüksek seviyelerinin altında kaldı.

Yüzde 1 arttı

GfK'nın değerlendirmelerine göre Şubat 2019'da yapılan yaz tatili rezervasyonları geçtiğimiz yıl Şubat'a göre yüzde 1 arttı. Kasım-Şubat dönemindeki toplam tatil rezervasyonları ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1 düştü. Şubat'ta yapılan tüm rezervasyonların yaklaşık dörtte biri Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak seyahatlere yönelikti.

Ağustos ekside

En çok talep gören yaz tatili ayları olarak bilinen Temmuz için Şubat ayında Almanya'dan yapılan rezervasyonlar geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 1.9 artış gösterdi. Ağustos ayı için yapılan rezervasyonlar ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 azaldı. Almanya'dan en güçlü tatil rezervasyonu büyümesi yüzde 9.9 artışla Haziran için yaşandı.

Kıpırdanma güçlü toparlanmaya dönüşecek mi?

Alman iş ve seyahat dergisi Fvw'nin analizlerine göre Şubat'taki kıpırdarma özellikle Ocak'taki yüzde 9'luk düşüşün ardından turizm şirketlerine biraz rahatlatacak. Bununla birlikte, Şubat ayındaki hafif yükselişin daha güçlü bir toparlanmanın başlamasına mı işaret ettiği yoksa kısa bir sürelik mi olduğu hala belirsiz.

Kış rezervasyonlarında yüzde 7'lik artış

Bu arada, Şubat'ta kış tatillerinde Almanya'dan kış tatilleri için güçlü rezervasyonlar yapıldı. Şubat'ta yapılan kış rezervasyonları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 7 arttı. Kış rezervasyonları Ocak'ta yüzde 6 düşmüştü. 2018-19 kış mevsiminde rezervasyonlardaki büyüme toplamda yüzde 4 arttı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha