Almanya'da kim ne kadar sattı?

Almanya'da kim ne kadar sattı?
14 Haziran 2018, 14:34
2017 yılında % 4,6'lık büyüme kaydeden Alman Seyahat Acentaları, hızlı büyüyen OTA'lar karşısında pazar kaybetmeye devam ediyor.

Alman Seyahat Endüstrisi Birliği (DRV) tarafından yapılan araştırmaya göre seyahat acenteleri geçen yıl toplam satışlarını % 4,6 oranında artırarak 26,4 milyar Euro'ya yükseltti. Bu artışla 2016'da yaşanan % 2.4'lük bir düşüş telafi edilerek 2015 yılı rakamlarının üzerine çıkıldı.

Acentaların toplam ciroları içindeki tatil atışları % 5 artarak toplam 14,8 milyar Avro'ya yükseldi. Fakat bu artış 2016'da yaşanan % 5,6'lık bir düşüşü telafi edemedi. Acentaların uçak bileti satışları ise % 4,1 artarak 8,4 milyar avroya ulaştı. Diğer gelirler ise % 5,3 artarak 2,5 milyar Avro'ya yükseldi.

Toplamda görülen % 4,6'lık artış genel olarak pozitif bir veri olarak görülse de denge büyük tur operatörlerinin lehine değişmeye devam ediyor. Alman tur operatörleri pazar paylarını geçen yıla göre % 8 artırarak 33,7 milyar Avro'ya ulaştırdı. Diğer yandan online seyahat acenteleri (OTA) ve tur operatörü web siteleri de gelirlerini % 14'e civarında artırdı.

Özetle Almanya pazarı büyürken geleneksel seyahat acenteleri pazar payı kaybetmeye devam ediyor.

Almanya'nın önde gelen tur operatörlerinin sıralamasında da bir takım değişiklikler yaşandı. Ülkenin en büyük seyahat acentesi zinciri olan DER Touristik, satışlarını % 3,5 oranında artırarak cirosunu 4,62 milyar avroya çıkardı. Ardından gelen RT Grubu % 2,1 , TUI Almanya ise satışlarda % 2,7 artış sağladı. TSS ise % 8,6'lık bir artışla satışlarda güçlü bir büyüme kaydetti.

BCD, LCC, Thomas Cook Partner Group ve AER ve Best-Reisen işbirliğinden oluşan Schmetterling Grubu ise satışlarını % 9.4 artırdı.

Kaynak: Fvw

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha