Alman turistler için koridor oluşturdular

Alman turistler için koridor oluşturdular
16 Haziran 2020, 22:18
İspanya, kitle turizmine açılmadan önce binlerce Alman turisti pilot bir proje kapsamında Balear adalarından İbiza'da ağırlamaya başladı. Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümü ise dün itibarıyla kendi aralarındaki sınırları açtı.

Avrupa ülkeleri, koronavirüs salgınının vurduğu turizm sektörünü canlandırmak için ‘güvenli koridor’ uygulamasını başlatıyor. Bu kapsamda İspanya, Schengen ülkelerine sınırın açılacağı 21 Haziran tarihinden önce 10 bin 900 Alman turisti Balear adalarına özel uçuşlarla kabul etmeye başladı. 47 ayrı uçuşla adalara varacak Alman turistlere koronavirüs testi yapılmayacak. İspanyollar ise söz konusu adaları ziyaret edemeyecek.

Hürriyet'ten Güven Özalp'ın haberine göre, salgının Avrupa’da etkisini göstermesiyle iç ve dış sınırlardan geçişlere kısıtlama getiren AB ülkeleri, bu alanda kapsamlı normalleşmenin ilk adımını attı. Dünden itibaren AB ülkelerinin büyük bölümü kendi aralarındaki ve AB üyesi olmayıp kontrolsüz seyahate izin veren Schengen Bölgesi’nde bulunan Norveç, İzlanda, Liechtenstein ve İsviçre’ye yönelik seyahat engellerini kaldırdı. Avusturya, Danimarka, İspanya’nın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerde ise kısıtlamalar şimdilik sürüyor. Schengen Bölgesi’ndeki işleyişin en geç 30 Haziran’da tamamen normale dönmesi öngörülüyor. AB’nin bir sonraki adımı ise 1 Temmuz’dan başlayarak dış sınırların kademeli açılması olacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha