Alanya'nın Rus belediye başkan adayı kaç oy aldı?

Alanya'nın Rus belediye başkan adayı kaç oy aldı?
02 Nisan 2019, 09:46
31 Mart seçimlerinde Antalya'nın Alanya ilçesi bağımsız belediye başkan adayı olan Rus asıllı Anastasia Petrova Çetinkaya'nın aldığı oy belli oldu.

Antalya'nın Alanya ilçesi bağımsız belediye başkan adayı Rus asıllı Anastasia Petrova Çetinkaya, oyların yüzde 0,79'unu alarak beşinci oldu. Çetinkaya'ya sandıktan toplam 1.303 oy çıktı. Alanya Belediye başkanlığı seçimlerini Cumhur İttifakı’nın Alanya Adayı Adem Murat Yücel kazandı. Yücel oyların yüzde 57,61'ini almayı başardı.

Türkiye tarihinde ilk defa Rus aday

Haberrus'ta yer alan habere göre Türkiye tarihinde ilk defa Rusya asıllı biri belediye başkanı adayı olmuştu. Toplam 10 adayın yarıştığı seçimlerde Petrova Çetinkaya beşinci oldu. Rusya'nın Murmansk şehrinde doğan Çetinkaya, Murmansk Devlet Üniversitesi, Oslo Üniversitesi (Norveç) mezunu ve bir kaç dil biliyor. 2010 yılından beri Alanya'da yaşayan Çetinkaya'nın kendine ait ProMedya isimli bir şirketi var ve polifrafi, grafik dizaynı alanında ticaret yapıyor.

Oy kullandıktan sonra basına açıklama yağan Çetinkaya, seçimde umudunun büyük olduğuna dikkat çekmiş, "Bu yola kazanmak için çıktık ama ne olursa olsun kararı halk verecek. Biz 31 Mart'tan sonra da Alanya için çalışmaya devam edeceğiz. Ben bu yola Alanya ve Türkiye için çıktım. Bu yüzden kazanan Türkiye ve Alanya olsun" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha