Akif Beki'den Bakan Ersoy'a Yunan adaları eleştirisi!

Akif Beki'den Bakan Ersoy'a Yunan adaları eleştirisi!
05 Temmuz 2019, 18:26
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un şirketinin Yunan adalarına tur düzenlemesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Karar gazetesi yazarı Akif Beki de konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Karar Gazetesi yazarı Akif Beki, “Bakan şirketiyle Yunan adalarına bir iki!” başlığıyla kaleme aldığı yazıda ''TV’de gözüme çarpıyor, radyoda kulağıma çalınıyor, Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un şirketi Yunan adalarına bangır bangır tur pazarlıyor. Fakat çok olağan, her yerde rastlanan alelade bir durummuş gibi lafı dahi edilmiyor.'' ifadelerini kullandı.

Akif Beki yazısında 'Yunan adalarına vizesiz tatil ETS Tur’dan sorulur' sloganıyla dönen reklamlarla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: ''Ne ala da, bizim sahillerde tatil kimden sorulacak peki, Yunanistan Turizm Bakanı Theoharopulos’dan mı? Şirketi bulunmuyor ama olsaydı ve Bodrum’a, Antalya sayfiyelerine tur satsaydı Yunanlılar ne derdi? Bizdeki gibi hiç göze batmaz mıydı?'' Ersoy’un siyasetle ticareti ayrı tutmasını takdir ediyorum elbette, ikisini karıştırmıyor. Siyasette bizim sahilleri pazarlamaktan sorumlu, ticarette ise şirketi Yunan adalarına tur götürüyor. Son derece profesyonel bir yaklaşım.

Bakan Bey’in sektörü en iyi bilen, başarılı bir turizmci olduğuna kuşku yok. İddialı, rekabetçi ve basiretli bir girişimci olduğu, gemisini yüzdüre yüzdüre sektör lideri yapmasından belli. Ticari hayatı ve kabiliyetleri hakkında kime sorsanız; iş tutuş tarzından, girişkenliğinden övgüyle söz edildiğini duyarsınız. Pratik sorunlara hakimiyet ve çözme kapasitesi açısından bir şans aslında o göreve getirilmesi, doğru. İsabetli bir seçim olduğunda da hemfikirim.

Ne ki aktif yöneticiliğinden ayrılmış bile olsa, sahibi olduğu firmanın ‘gel gel’ kampanyalarıyla Yunan adalarına turist toplaması hala garip geliyor kulağıma, alışamıyorum bu fikre. Yanlış anlaşılmasın; bakanları Türkiye aleyhine ileri geri konuşuyor, tarihsel ihtilaflarımız var, ilişkilerimiz inişli çıkışlı diye değil garipsemem. Bazı iktidar propagandistleri gibi ‘hala Yunan adalarına tatile gitmeyi düşünenler şu habere bir daha baksın’ cazgırlıklarıyla kimseyi ayıplamıyorum. Ya da planlarını değiştirip Mikonos yerine Mayorka adasına gitmeye, Rodos’tan vazgeçip İbiza paketi almaya çağırmıyorum.

‘Nasıl olur da Yunanistan’a Türkiye’den turist taşır, onlara gideni bize çekmeye uğraşması gerekmiyor muydu, rakibimize çalışıyor, başka yer mi kalmadı’ demiyorum yani. O gemiler, kıyasıya rekabet etmediğimiz başka, bizden uzak cazibe merkezlerine de kaldırılsa aynı tuhaflığı hissederdim. Takıldığım garabet, gayet basit ve yalın. Yerli alternatiflerimizle çekişen Yunan adalarını bizim Kültür ve Turizm Bakanımızın şirketi pazarlıyorsa, bizim sahilleri kim pazarlayacak?''

Yorumlar
Gündüz Nalbantoğlu
06 Temmuz 2019, Cumartesi 06:06
Bizim sahillerimiz turizm için değil maalesef betonlaşma için pazarlanıyor. Yakında deniz bitecek.
Cg
06 Temmuz 2019, Cumartesi 08:30
Edep yahuu bugün mü ETS oraları pazarlıyor. Uyanda balığa gidelim. Sayın ERSOY bakan olmadan çok evvelde. Ets Türkiye de bir çok ilki yaptı. Biraz araştıralım sonra yazalım sayın baki. ERSOY gibi Türkiye de kaç tane turizmi çok yönlü bilen var acaba.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha