Acentelere IATA'nın sitesiyle ilgili önemli uyarı!

Acentelere IATA'nın sitesiyle ilgili önemli uyarı!
05 Kasım 2018, 16:13
Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği'nin (IATA) BSPLink ana sayfasının kopyası olan sahte bir web sayfası tespit edildi. TÜRSAB konuyla ilgili IATA'dan yapılan uyarıyı bilet satış acenteleriyle paylaştı.

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği'nin (IATA) IATA BSPLink ana sayfasının kopyası olan sahte bir web sayfası tespit edildi. Konuyla ilgili IATA tüm dünyadaki üyelerini uyaran bir açıklama yayınladı. TÜRSAB'ın sosyal medya hesaplarından bilet satış acenteleriyle paylaşılan açıklamada http// bsplink- iata. org şeklindeki adresin sahtecilik amaçlı kurgulandığı, gerçek kullanıcıların bilgi ve şifrelerini elde etmeyi amaçladığı belirtildi. Açıklamada şu anda beklenti dışı bir sistem davranışı gözlemlememiş olmasına rağmen herhangi bir kullanıcının bu sahte siteye yönlendirilmiş ya da şifre ve bilgilerinin ele geçirilmiş olup olmadığından emin olunamadığına dikkat çekildi.

Acenteler nelere dikkat etmeli?

Sahte siteyle ilgili IATA'nın yasal işlem başlattığı belirtilen duyuruda acentelerin dikkat etmesi gereken noktalar şöyle sıralandı: " Bu sahte sitenin acilen kapatılmasıyla ilgili çalışmalar sürmektedir. İşlemlerin biraz süre alacağı göz önünde bulundurularak üyelerce de gerekli dikkatin sağlanması önem arz etmektedir. Her zaman gerçek BSPLink sistemine ulaşmanız için, bazı temel adımları hatırlatmak isteriz: İlk olarak BSPLink’te eğer acenta veya havayolu kullanıcılarınız varsa sisteme her zaman “Customer Portal / Müşteri Portalı” aracılığıyla ve “Müşteri Portalı” içerisindeki “Servislerim” bölümünden ulaşmanızı önemle rica ederiz. Bu sizin her zaman gerçek BSPLink’e ulaşmanızı ve istenmeyen bir yere yönlendirilmemenizi sağlayacaktır. Eğer “Customer Portal” girişi olmayan acenta ya da havayolu kullanıcınız varsa “Customer Portal / Müşteri Portalı” hesap yöneticinize ya da müşteri hizmetleri temsilcinize ulaşarak bu servisi sizin için aktive etmeye yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Tavsiyemiz cihazınızın loglarını / giriş kayıtlarını incelemeniz ve yukarıda bahsedilen sahte URL’in geçtiğimiz son zamanlarda kullanılıp kullanılmadığını tespit etmenizdir. Eğer BSPLink bilgilerinizin bahsettiğimiz şekilde ele geçirildiğini düşüyorsanız lütfen gerçek BSPLink adresindeki kullanıcı ismi ve şifresi değiştirme opsiyonunu kullanarak hemen bilgilerinizi değiştiriniz ve bu durumu müşteri hizmetleri ekiplerine bildiriniz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha