Acenteler vergi kaçırıyor iddiası

Acenteler vergi kaçırıyor iddiası
28 Haziran 2017, 15:59
Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük, seyahat acentelerinin aslında 700 Euro olan paket tur bedelini ilanlarında 400 Euro gibi düşük seviyelerden gösterip; geri kalan miktarı elden aldıklarını ve bu yöntemle vergi kaçırdıklarını öne sürdü.

Seyahat acentelerinin uyguladığı bir satış taktiği olan paket tur dışındaki ekstra masraflar, yurtdışında pek çok vatandaşın mağdur olmasına neden oluyor.

Akşam Gazetesi’nden Özgül Öztürk’ün haberine göre sözleşmede ‘isteğe bağlı’ olarak gösterilen ekstra ücretler yurtdışında turistlere zorunlu olarak satılıyor. Ekstra turları satın almayan turistlerin ne kendileri ne de valizleri transfer aracına alınmazken, merkeze kilometrelerce uzaklıkta tutulan otellerden kendi imkanlarıyla ulaşım sağlamaları bekleniyor. Ekstra turları satın almayan tatilcilerin ulaştırma hizmeti sağlanmadığı gibi, yurtdışında hiç bilmediği bir adreste araçtan indirilme tehdidiyle karşı karşıya bırakılıyorlar.

Vergiden kaçıyorlar

Acentelerin Maliye’ye eksik gelir bildirmek için bu yöntemi izlediğine dikkat çeken Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük, "Aslında paket turun bedeli 700 euro ama ilanlarında 400 euro diyorlar. Geri kalan 300 euro’yu elden alıp vergiden kaçırıyorlar" diyor.

Maliye önlem alsın

Maliye Bakanlığı’nın paket tur satan şirketleri denetim altına alması gerektiğine dikkat çeken Levent Küçük, “Maliye Bakanlığı’nın harekete geçmesi lazım. Hatta turizm bakanlığı ve il turizm müdürlüklerinin bu kurumları denetlemesi gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha