9 oteli kapattı... 30 tesisin yıldızını düşürdü

9 oteli kapattı... 30 tesisin yıldızını düşürdü
19 Kasım 2021, 09:16
Mısır Turizm Bakanlığı, turistik bölgelerdeki 500 oteli denetimden geçirdi.

Mısır'ın önde gelen turizm destinasyonlarından Hurgada'daki beş yıldızlı AMC Royal Hotel’de Ekim ayında tatil yapan 40 Rus turist yemekten zehirlenmişti. Otel süresiz olarak kapatılmıştı.

Yabancı turistlerin gıda zehirlenmesi, Mısır otelcilik sektörüne katı kuralların getirilmesine neden oldu.

Turistik bölgelerdeki 500 otel denetlendi

Mısır Turizm Bakanlığı Hurgada ve Şarm El-Şeyh'teki otelleri sağlık kurallarına uyup uymadıklarını tespit için denetledi.

Bakanlığı'na göre, 500'den fazla Mısır oteli kontrol edildi. Sonuç olarak, Şarm El Şeyh'in bulunduğu Güney Sina eyaletinde 3, Hurghada'nın bulunduğu Kızıldeniz eyaletinde 6 otel geçici olarak kapatıldı. Bölgedeki dokuz otelde, uygun olmayan sağlık koşulları nedeniyle yemek ünitelerinin çalışması yasak.

Kapatılan otellerin 3 ve 4 yıldız kategorisinde 'Ucuz hizmet' veren tesisler olduğu belirtildi.

Oteller belirlenen sağlık ihlallerinin ortadan kaldırılmasının ardından yeniden açılabilecek.

30 otelin yıldızı düşürüldü

Bu sırada Mısır Turizm Bakanlığı, denetimlerde kötü hizmet verdiğini tespit ettiği 30 otelin yıldızını da düşürdü. Şarm El Şeyh'te daha önce 5 yıldızlı bir otel, 4 yıldızlı 4 otel, ve 3 yıldızlı 6 otel, ile 2 yıldızlı bir otelin yıldızı düşürüldü.

Hurghada bölgesinde ise 5 yıldızlı 5, dört yıldızlı 8, 3 yıldızlı 2, ve 2 yıldızlı 1 otel olmak üzere 17 otelin yıldızı düşürüldü.

Her otelin kalite kontrolorü olacak

Mısır Turizm Bakanlığı, uluslararası sanayi kuruluşlarından uzmanları düzenli hale gelecek denetimlere çekecek. Yabancı uzmanlar otelleri denetleyecek ve çalışanlar için eğitim etkinlikleri düzenleyecek. Mısır'daki her otel tesisinde artık bir kalite kontrolörü olacak. Kontrolörler sıhhi standartların sağlanmasından ve yeterli kalitede hizmet sağlanmasından sorumlu olacak.

Yorumlar
Hüseyin KIRMIZIGÜL
20 Kasım 2021, Cumartesi 05:15
Tünay göksu sen Mısırı Yunanistan'ı bi gör ondan sonra Türkiye deki personelin kıymetini anlarsın
Zafer kılınç
20 Kasım 2021, Cumartesi 11:51
Bizdede katı kontrol yok. Bu işin içinden biriyim. Turizm sektörü işten anlamayan yarım yamalak çalışan personelin elinde. Kaliteli uzman personel az ve çoğu bu sektörü bıraktı. İnanın çoğu lüks bilinen otelin mutfağından kabuklu ceviz dâhi yenmez
Tünay goksu
19 Kasım 2021, Cuma 07:14
Şu mısır yetkilileri birde bizim turizim dediğimiz bizimkilerinede örnek olur inş hele hele allah bizimkilerin eline düşürmesin bodrum merkez gümbet oteller rezillik
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha