3.5 milyon turist sigortasız

3.5 milyon turist sigortasız
18 Mart 2019, 10:42
Deniz turizm sezonunun açılmasına az zaman kala turistlerin güvenli seyahat etmesi için sigorta çalışmaları da başladı.

Deniz turizm sezonunun açılmasına az zaman kala turistlerin güvenli seyahat etmesi için sigorta çalışmaları da başladı. Türk P&I öncülüğünde düzenlenen ‘Türk Denizciliğine Bakış’ toplantısı 14 Mart’ta Bodrum’da gerçekleştirildi.

3.5 milyon turist sigortasız denizlere açılıyor

Toplantıda konuşan Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, 61 marina ve 25 bin yat bağlama kapasitesine sahip Türkiye’nin, turizm başkentleri sayılan Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin 500 gezi teknesi ve guletin yüzde 95’i denizlerde sigorta teminatı olmadan yol aldığını belirterek, şunları söyledi: “Yaklaşık 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor. Özellikle Bodrum gibi dünya turizminin ilgisini çeken lokasyonlarda gerek risklerin ortadan kaldırılması gerekse güvenli denizcilik ve yolcu güvenliği, uluslararası platformlarda ciddi bir öneme sahip.”

Sigorta teminatları çok düşük, risk faktörü çok yüksek

Ufuk Teker, Türkiye’nin, deniz turizminden önemli pay aldığını, turistlerin büyük bölümünün mavi yolculuğu önemsediğini belirterek, şunları söyledi: “Turizm gelirleri içinde deniz turizmi önemli pay almasına rağmen bu alanda sigorta teminatları çok düşük. Buna karşılık risk faktörü ise çok yüksek. Deniz turizminin sekteye uğramaması açısından sigorta önemli. Bodrum ve bölgesinde de sigorta teminatları düşük olduğundan sezon hazırlıklarının ve bakımların başladığı bu dönemde biz de yoğun çalışmalara başladık. Hedefimiz bu yıl sigortalı tekne sayısını artırmak.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha