29 Ekim turlarına 'döviz' etkisi

29 Ekim turlarına 'döviz' etkisi
21 Ekim 2018, 18:48
Dövizdeki tırmanıştan sonra pek çok tatilci yönünü yurdışı turlardan yurtiçi turlara çevirmişti. Tatilciler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinde de yurt içindeki otelleri dolduracak.

Vatan Gazetesi'nden Emre Eser'in haberine göre 29 Ekim Pazartesi gününe denk gelince 3 günlük tatili fırsat bilen çok sayıda vatandaş kültür turlarına akın etti. Otellerdeki doluluk oranları yüzde 100’e çıktı. Özellikle bu hafta yapılan rezervasyonlardaki yoğunluk nedeniyle tur şirketleri otellerden yeni yerler talep edip, ekstra programlar satmaya başladı.

Hazırlık yaptık

Türkiye’de son yıllarda kültür turlarına ilgilin her geçen gün arttığını söyleyen Pronto Tour CEO'su Ali Onaran, hafta sonu ile birleştirilen Cumhuriyet Bayramı tatilinin hem vatandaşlar için hem de turizm sektörü için sezonun son fırsatı olduğunu söyledi. Geçen yıl 29 Ekim tatilinde vatandaşlardan çok yüksek talep geldiğini bu yıl ona göre bir hazırlık yaptıklarını belirten Onaran, “Oteller tamamen doldu. Bunu beklediğimiz için her sene Kapadokya, Eskişehir ve Karadeniz gibi klasik turlarımıza bu yıl Konya gibi destinasyonları da ekledik. Ayrıca son dönemin en popüler turlarından olan Kars programlarının da sayısını artırdık” şeklinde konuştu.

2 senedir fiyatlar aynı

Dövizden dolayı bu mevsimlerde genellikle yurt dışına giden vatandaşların tatil planlarını daha çok yurt içindeki kültür turlarına kaydırdığını belirten Ali Onaran, “Otellerin ve tur firmalarının üst üste yaptığı indirimler gerçekten büyük hareketlilik yaptı. Fiyatlar neredeyse son 2 senedir aynı seviyelerde. 500 liraya Kapadokya’da, Karadeniz’de her şey dahil 3 günlük bir tatil herkese cazip geliyor” diye konuştu.

250 liradan başlıyor

Odunpazarı ve Porsuk Çayı

Eskişehir’de 2 gece 3 günlük bir tur 250 liradan başlıyor 650 liraya kadar çıkıyor. Bu turlara katılanlara Odunpazarı, Porsuk Çayı, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi ve Kurşunlu Camii gibi tarihi ve turistik yerler gezdiriliyor.

Mevlana turizmi ivme kazandı

Konya son yıllarda tur firmaları tarafından kültür turu programlarına eklenen yeni bir destinasyon olmaya başladı. Özellikle Mevlana turizmi ile ivme yakalayan bu programın fiyat aralığı 600 ila 800 lira arasında.

Sosyal medya meşhur etti

Doğu Ekspresi paylaşımları ile popüler olan Kars turlarının fiyatları 900 ile 1.300 lira arasında. Çıldır Gölü ve Ani Harabeleri’ni kapsayan turlar son dönemde en fazla tercih edilen programlardan biri.

Gaziantep’te lezzet turu

Özellİkle Zeugma Müzesi ve gastronomi yönüyle öne çıkan Gaziantep turları 900 liradan başlıyor ve 1.600 liraya kadar çıkıyor.

Kapadokya’da balon turu

Son dönemin en gözde bölgelerinden güzel atlar diyarı Kapadokya’da 3 günlük bir tatil 450 liradan başlıyor ve turun içeriğine göre 900 liraya kadar çıkıyor. Bu turda tatilciler Göreme, Ürgüp ve Ihlara bölgelerini ve binlerce yıllık tarihi yapıları geziyor. Balona binerek doğal güzellikleri yukarıdan izliyor. Kopadokya’da balon turu ücretleri de 400-450 lira.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha