1500 yıllık kaleye PVC pencere mi takıldı?

1500 yıllık kaleye PVC pencere mi takıldı?
14 Eylül 2018, 14:13
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, Roma döneminden kalan 1500 yıllık Mamure Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında PVC pencere, beton sıva ve mermerler kullanıldığı kale içindeki tarihi camiye klima takıldığı iddia edildi.

Mersin'in Anamur ilçesinde bulunan Türkiye’nin en büyük kalelerinden Mamure Kalesi'nde 2012'de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesinin ardından restorasyon çalışması başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından özel bir şirkete ihale edilerek gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında iddiaya göre PVC pencere, beton sıva ve mermerler kullanıldı, kale içindeki camiye klima takıldı.

Firmaya işten el çektirilsin

Birgün’den Mutlu Erol Kahya’nın haberine göre, Anamur Çevre Platformu Avukatı Seyda Afyoncu restorasyon işleminin bu konuda ehil firmalara ihale edilmediğini öne sürdü. Afyoncu şunları söyledi: " Restorasyonu yapan firmanın ne uzmanlarının ne de tecrübesi var. Her ne kadar restorasyonu yürüten şirket aksini iddia etse de Horasan Harcı yerine, beyaz çimento ve yöredeki bir firmadan alınan kirecin ve başka bir yerel firmadan alınan yer seramiğinin kullanıldığı yönündeki iddiaların araştırılarak sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasını; numunelerin tarafsız ve bağımsız bilirkişilerden oluşacak heyete acilen incelettirilmesini, ama öncelikle restorasyonu yürüten firmanın işten el çektirilmesini Anamur Çevre Platformu olarak talep ediyoruz”.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha