100 milyon liralık 'Tatil' vurgunu!

100 milyon liralık 'Tatil' vurgunu!
14 Ağustos 2020, 12:10
Koronavirüs salgınıyla birlikte villa tatiline artan talep dolandırıcıları da beraberinde getirdi.

Dolandırıcıların yeni hedefinde Antalya'daki ultra lüks villalar var. Kaş ilçesine bağlı Kalkan'da ultra lüks villaları pazarlayan şirketlerin internet sitelerini kopyalayan dolandırıcılar hayali satış ve kiralama yoluyla milyonlarca liralık vurgun yaptı.

Kalkan Mahallesi'nde 5 yıldır villa turizmi yapan Mehmet Agah Canki son haftalarda dolandırıcıların mağduru olup ofise gelen 20 kişinin olduğunu söyledi. Canki dolandırıcıların yöntemini şöyle anlattı: Şirketin web sitesi üzerinden lüks statüsüne göre haftalığı 5 bin ile 30 bin lira arasında kiralanan villaları seçen, şirketlerin web sayfalarının kopyasını yapan dolandırıcılar, kendilerine ulaşan ve koronavirüs yüzünden izole tatil isteyenleri tuzağına düşürüyor. Gerçek şirketlerin verdiği haftalık fiyatların yarı fiyatına, ilave olarak peşin ödemede ise yüzde 10 indirim yapan dolandırıcılar, para hesaplarına geçtikten sonra ortadan kayboluyor.

TÜRSAB acentalarından kiralama yapılmalı

Bölgede 4 bin civarında villanın haftalık kiralandığını belirten Canki, bölgede villa kiralamak isteyen tatilcileri, "Kişiye değil, şirket hesabına ödeme yapın" diye uyardı. Canki, "Dolandırılanların tamamı, şahıs hesaplarına ödeme yapmış kişiler. TÜRSAB üyesi acente şirketlerinden kiralama yapılmalı" dedi.

2 binden fazla mağdur var, 100 milyon liralık vurgun

Villa kiralaması yapılan web sayfalarında, acenta sorgulaması yapılan linklerin adreslerine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Canki, "Dolandırılanlardan ofise gelen 20 kişi oldu. Villa kiralayan her şirkete, bu kadar kişinin ulaştığını düşünürsek, 2 binden fazla insan mağdur. Bu da aşağı yukarı 100 milyon liralık vurgunu gösteriyor. Dolandırılan misafirler, hak aramakta geri duruyor. Utanıyorlar, bu durumun gizli kalmasını istiyorlar" diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha