Yazın otel ücretleri ne kadar zamlanacak?

Yazın otel ücretleri ne kadar zamlanacak?
19 Ocak 2023, 08:49
Turizmciler yaz sezonunda otel ücretlerinin ne kadar artabileceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Turizm sektörü temsicileri artan enerji, işçi maliyetleri ve yüksek enflasyonla beraber maliyetlerinin çok arttığını belirterek yeni sezonda otel fiyatlarının ne kadar artacağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

En az yüzde 60-70 artacak

Bloomberg'den Cemre Nur Karaca'ya değerlendirmelerde bulunan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin 2023'te maliyetlerin oda fiyatlarına ister istemez yansıtılacağını söyleyerek, “TL bazında yerli turist yüzde 60-70 oranında zamlı tatil yapacak. Üst segmentlerde biraz daha fazla artışlar görülebilir." dedi.

Atmaca: Yüzde 200 zam yapan oteller var

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca sektördeki maliyetlerin Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranından daha fazla arttığına dikkat çekti. Atmaca otellerde zam oranlarının da farklılaştığını belirtti. Atmaca, "Zam oranları tesisten tesise göre değişiyor. Yüzde 200 zam yapan da var yüzde 100 yapan da var. Öte yandan hiç zam yapmayan da var" dedi.

Vardar: Yüzde 60-90 arasında zamlandı

İç turizmde rezervasyonların Kasım ayında başladığını belirten Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, seyahat acentelerinin fiyatlarının yüzde 60 ile 90 arasında değişen oranlarda zam gördüğünü sezonda talebin artışıyla birlikte fiyatlarda yükselmeler olabileceğini söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha