Rota

TÜROB'tan örnekli anlatım...Konaklama vergisi faturada nasıl gösterilecek?

TÜROB'tan örnekli anlatım...Konaklama vergisi faturada nasıl gösterilecek?
31 Aralık 2019, 09:51
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), 1 Nisan 2020'de uygulamaya başlanacak konaklama vergisinin nasıl ödeneceğine yönelik tereddütleri gidermek için üyelerine yönelik bilgilendirme yaptı.

TÜROB'un üyelerine yönelik yayınladığı genelgede Konaklama Vergisi'nin uygulaması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili Yönetmelik ve Tebliğ çalışmalarını henüz tamamlamadığı belirtildi. Söz konusu hazırlıklar tamamlanıncaya kadar yaşanan tereddütleri giderilip uygulama bütünlüğünü sağlamak amacıyla TÜROB'un konuyla ilgili çalışma hazırladığı belirtildi.

TÜROB'un üyelerine gönderdiği genelge şöyle:

Özel Kanun ile düzenlenerek uygulamaya konulan Konaklama Vergisinin, hiçbir şekilde satış fiyatlarına dahil edilmesi mümkün değildir. Konaklama Vergisi, sadece oda başına günlük KDV hariç oda satış fiyatının (oda fiyatı olarak uygulanan; Sadece Konaklama ”Room Only”, Oda Kahvaltı “BB”, Yarım Pansiyon “HB”, Tam Pansiyon “FB”, Herşey Dahil “All Incl.”) 01 Nisan 2020 itibari ile % 1, 01.01.2021 itibari ile %2’si oranındadır. Buna göre;

  1. Konaklama Vergisi Faturada Nasıl Gösterilecek?
Örnek 1: X Seyahat Acentası Y otelden misafiri Yasin D. adına, 04.04.2020 tarihinde giriş, 05.04.2020 tarihinde çıkış olmak üzere, 1 oda, Tam Pansiyon bazda KDV Dahil 100 TL ücret ile rezervasyon yapmıştır. Bu durumda Seyahat Acentası tarafından ödenecek Konaklama Vergisi nasıl uygulanacaktır?

Konaklama Bedeli 92,00 TL

Konaklama Vergisi (%1) 0,92 TL (KDV Hariç Konaklama Bedeli’nin %1’i)

Konaklama KDV bedeli (%8) 8,00 TL (Konaklama Bedeli’nin %8’i)

Toplam Ödenecek 100,92 TL (Konaklama Bedeli + Konaklama Vergisi + KDV)

Örnek 2 : Ahmet T. kendisi adına Y otelde 29.11.2020 tarihinde giriş, 30.11.2020 tarihinde çıkış olmak üzere 1 oda, Oda Kahvaltı bazda KDV Dahil 100 TL ücret ile rezervasyon yapmıştır. Bu durumda misafir Ahmet T. tarafından ödenecek Konaklama Vergisi nasıl uygulanacaktır?

Konaklama Bedeli 92,00 TL

Konaklama Vergisi (%1) 0,92 TL (KDV Hariç, Konaklama Bedeli’nin %1’i)

Konaklama KDV bedeli (%8) 8,00 TL (Konaklama Bedeli’nin %8’i)

Toplam Ödenecek 100,92 TL (Konaklama Bedeli + Konaklama Vergisi + KDV)

  1. Konaklama Vergisi’ni kim ödeyecek?
Kanun uyarınca; “Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) konaklama vergisine tabidir.” Belirtilen hizmetler karşılığında alınacak bedeller üzerinden (katma değer vergisi hariç) hesaplanan Konaklama vergisi, konaklama tesislerince düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilecektir. Görüldüğü üzere VERİLEN HİZMETİN BEDELİ İÇİN FATURALAR KİMİN ADINA DÜZENLENMİŞ İSE, KONAKLAMA VERGİSİ, ADINA FATURA DÜZENLENENDEN TAHSİL EDİLMELİDİR.

Kanun’da yer alan bu temel kural ışığında;

a) Tur Operatörleri / Seyahat Acenteleri / Şirketler / Yatak Bankaları kanalı ile yapılan ve gerçekleşen rezervasyonlarda;

Konaklama işletmelerinin Tur Operatörleri/Seyahat Acenteleri/Şirketler/Yatak Bankaları aracılığı ile yaptığı sözleşmelerde; “Sözleşme imza tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek her türlü vergi, harç, benzeri yükümlülüklerin Sözleşmedeki bedellere ekleneceği” mahiyetindeki hükümler yer aldığından, gerekse her halükarda; verilen hizmet bedellerine ait faturalar (altına ayrıca Konaklama Vergisi eklenerek) Tur Operatörü/Seyahat Acentesi/Şirket/Yatak Bankası adına düzenleneceğinden KONAKLAMA VERGİSİNİN, ADINA FATURA DÜZENLENECEK TUR OPERATÖRÜ / SEYAHAT ACENTESİ / ŞİRKETLER VE YATAK BANKALARI fatura altına ayrıca eklenerek TAHSİL EDİLECEKTİR. Burada en önemli unsur, söz konusu Konaklama Vergisi; özel Kanun ile düzenlendiğinden hiçbir şekilde satış fiyatlarının içerisinde gösterilemez, bu yönde talepler kabul edilemez.

b) Münferit, online mecralar ve “misafir ödemeli” olarak gerçekleşen tüm rezervasyonlarda;

Bu tür konaklama ve/veya rezervasyon taleplerinde, KONAKLAMA VERGİSİ, hizmetin verildiği misafir adına düzenlenerek misafirin kendisinden tahsil edilecektir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha