TTYD

TÜROB Başkanı Eresin'dan konaklama vergisiyle ilgili önemli açıklamalar...

TÜROB Başkanı Eresin'dan konaklama vergisiyle ilgili önemli açıklamalar...
13 Kasım 2019, 11:44
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, bu hafta TBMM'de görüşülecek olan konaklama vergisiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin Bloomberg HT canlı yayınında turizm sektörünü yakından ilgilendiren konularla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek konaklama vergisinin düşürülmesi ve ötelenmesiyle ilgili Bakanlıklarla yoğun görüşmeler yürüttüklerini belirten Eresin bu konuda hala netleşmiş bir durumun olmadığını ifade etti.

Konaklama vergisine karşı değiliz ama...

Dünyada bir çok şehirde uygulanan konaklama vergisinin Türkiye'de de uygulanmasına itiraz etmediklerini belirten Eresin, " " Ancak Avrupa'daki örneklere baktığınızda konaklama vergisi maksimum 2 Euro'larda. Oradaki otellerin fiyatlarının İstanbul'a göre iki üç kat pahalı olduğunu dikkate aldığınızda bizde belirlenen mevcut rakamlar çok yüksek. 6 ile 18 lira arasında gecelik olarak belirlenen konaklama vergisi belki lüks tesislerdeki müşteriler için sorun oluşturmaz ama Anadolu'daki otellerde konaklayanlar için önemli bir para. Bu rakamın mutlaka düşürülmesi lazım. " diye konuştu.

Önümüze öyle rakamlar getirildi ki mecburen yüzde olarak alınsın dedik

Otelcilerin normalde Türkiye'de de konaklama vergisinin diğer ülkelerde olduğu gibi maktu olarak alınmasını istediğini belirten Eresin, " Ancak maktu olarak önümüze öyle rakamlar geldi ki bundan dolayı yüzde olarak alınmasını istedik. Maktu olarak belirlenen mevcut rakamlarla ödenmesi müşteriler için gerçekten sıkıntı oluşturur. Bakanlıklarla maktu kısmında anlaşmaya bir türlü varamadık. Biz de oda satış fiyatının yüzdesi üzerinden işlem görebilir dedik hala görüşmeler devam ediyor." diye konuştu.

2020 Kasım'a ötelensin

Eresin konaklama vergisinin uygulama tarihinin Nisan 2020 olarak açıklandığını ancak kendilerinin Kasım 2020'ye ötelenmesini istediklerini belirterek söz konusu taleplerini ilgili Bakanlıklara ilettiklerini dile getirdi.

Yerli turistin muaf tutulmasını talep ettik, bekliyoruz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifinin konaklama vergisiyle ilgili maddesinde verginin yerli turistleri de kapsadığı belirtiliyordu. Müberra Eresin, konaklama vergisinin yerli turisti tamamen negatif etkileyeceğini söyledi. Eresin, " Bu vergi onaklamaya gelecek misafirin masrafını daha da yukarı çıkaracak. Özellikle Anadolu'daki otellerde konaklamayı çok negatif etkileyecek. Biz yerli turistin konaklama vergisinden muaf tutulmasını talep ettik. Bu konuyla ilgili uzlaşılmış ya da karar verilmiş bir durum yok. Bugün yarın TBMM'de görüşmeler olacak. Bu konuda netleşecek" diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha