Turizmcileri paraya boğacak!

Turizmcileri paraya boğacak!
17 Aralık 2019, 08:36
Türkiye'nin turizmdeki rakiplerinden Mısır turizm sektörünü desteklemek için kesenin ağzını açtı.

Mısır’da yayınlanan al-Masry al Youm gazetesi, Mısır Merkez Bankası’nın önümüzdeki yılın sonuna kadar ülkedeki turizm sektörünü desteklemek için 50 milyar Mısır lirası (3 milyar dolardan fazla) kaynak ayıracağını yazdı.

10 kat fazla

Söz konusu meblağın daha önce aynı amaçla ayrılan 5 milyar liralık tutarın 10 kat fazlası olduğu belirtilen haberde, paraların otellerin modernizasyonu ve geliştirilmesi, ayrıca ülkede uzun yıllardır devam eden ekonomik krizden mağdur olan turizm sektörünün temsilcilerine destek amacıyla kullanılacağı ifade edildi.

Turizm, Mısır’ın hazinesine döviz geliri sağlayan başlıca kaynaklardan biri. Mısır Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre ülke yönetiminin değiştiği 2011’e ve Rus uçağının Sina Yarımadası’nda düştüğü Ekim 2015’e kadar turizm sektörünün ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasındaki (GSYİH) payı yüzde 11.3 idi ve hazinenin döviz gelirlerinin yüzde 14’ünü sağlıyordu.

O dönemde Mısır’a en çok turistin geldiği ülke Rusya iken onu sırasıyla İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa izliyordu.

Son birkaç yılda Mısır’daki turizm sektörü kısmen kriz öncesindeki göstergeleri yeniden yakalamayı başardı. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl Mısır’ı 11 milyonu aşkın turist ziyaret etti.

Ülkenin bu yıl sonu itibarıyla elde ettiği turizm gelirlerinin kriz öncesi rakamlarının üzerinde olabileceği düşünülüyor. (Sputnik)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha