Tur operatörlerinden Doğu Ekspresi isyanı

Tur operatörlerinden Doğu Ekspresi isyanı
13 Şubat 2019, 10:27
İsminin yazılmasını istemeyen büyük bir tur firmasının yöneticisi Doğu Ekspresi ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Son yıllarda ‘Doğu Ekspresi’ yaşanan taleple sürekli gündemde. Trenin hareket tarihinden 1 ay önce satışa çıkan biletleri almak ise neredeyse imkansız. Vatandaşların gece geç saatlerde satışa çıkarılan biletleri alamadığından şikayetçi olmasının ardından, biletlerin satışında ‘kamuya açıklık ilkesinin’ ihlal edildiği, seyahat özgürlüklerinin engellendiği gerekçesiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’nca inceleme başlatıldı.

Küçük acentalar erkenden toplu bilet aldı

Hürriyet'ten Burak Çoşan'ın haberine göre ‘Doğu Ekspresi’ tren biletleri ile ilgili büyük bir tur operatörünün yöneticisinin iddiasına göre, bazı küçük acenteler Doğu Ekspresi’nden erkenden toplu bilet aldı.

Merdivenaltı acentelerin biletlerini yüksek fiyattan alıyoruz

Büyük tur operatörünün yöneticisi de sistemi Hürriyet’e anlattı. Merdivenaltı hizmet veren küçük acentelerin biletleri aldığını ileri süren yönetici, “Aldıkları biletleri bizim gibi tur operatörlerine yüksek fiyattan satıyorlar. Biz tur operatörleri olarak TCDD’ye Doğu Ekspresi için yaz aylarından kış aylarındaki seferler için başvuru yapıyoruz. Ancak bilet satışı olmadığını, tarihin beklenmesi gerektiğini, mail atmamızı söylüyorlar. Mail atıyoruz ancak geri dönüş olmuyor. Tekrar aradığımızda bilet sistemini takip edin diyorlar. Sistemde bilet gözükmediğini belirttiğimizde ise TCDD görevlisi ‘beni sık sık arayın’ diyor. Sonra bilet satış tarihi geliyor. Bir bakıyoruz isteğimizin altında kapasite verilmiş. İsmini daha önce duymadığımız acentelerin elinde bizden fazla bilet var. Biz de yüksek fiyattan bileti alıyoruz. Bu da tur fiyatlarının artmasına neden oluyor. Vatandaşın da talebi çok fazla olunca Avrupa turu fiyatına Kars turu düzenlenmiş oluyor” dedi.

Tüketiciler kesinlikle haklı

‘Doğu Ekspresi’ne bilet almak isteyen vatandaşların şikayetlerinin haklı olduğuna dikkat çeken başka bir tur operatörünün yetkilisi de “Tüketici yüzde 100 haklı. Biz tur operatörü olarak TCDD ile direk temas halinde olmamıza rağmen bilet bulamıyoruz. Yataklı vagonlarda bireysel olarak bilet bulmak imkansız. Talep arttığı için kış aylarında ek sefer konulması bir nebze çözüm olabilir” dedi.

Tren biletlerini TCDD’den önceden alıyoruz

Hürriyet'in müşteri gibi aradığı Doğu Ekspresi bileti sattığı ileri sürülen acente ise Doğu Ekspresi biletlerini TCDD sefer tarihinden 30 gün önce satışa çıkarmasına rağmen, nisan ayı için bile biletlerin olduğu turu satabileceklerini söyledi. Acenta yetkilisi “TCDD ile anlaşmalı çalışıyoruz. 7 yıldır bu işi yapıyoruz. Programlarımızı da eylül-ekim gibi yayınlıyoruz. Tren biletlerini TCDD’den önceden alıyoruz. Ocak-şubat-mart aylarında turlarımız ‘deli gibi’ satılıyor. 4 gece 5 günlük turun satışı1490 TL. Fiyatın içinde 3 gece otel, 1 gece tren konaklaması var” dedi.

Yorumlar
MUSTAFA CAKMAKCI
15 Şubat 2019, Cuma 08:05
Ne demekmiş merdiven altı seyahat acentasi? İsmini bile açıklamaktan korkan bir tur operatörü(!) düşünün. Tcdd'den fazla vagon alamıyor meslektaşına merdiven altı acentalar diyor. Kendisi söylüyor fazla vermiyorlar diye. Yetmiyor mu aldığın da daha fazla almak istiyorsun? Tcdd adilane davranıp herkesin gönlünü alarak dağıtıyor. Parayı basana vermiyor. Çamur atmana gerek yok. Önce adını açıkla!
Gökhan Ataseven
13 Şubat 2019, Çarşamba 10:59
Bu büyük tur operatörleri değil miydi , '' Tek Yetkili '' sistemi ile mağduriyet yaratanlar ? '' Rehberlik Hizmetini'' bile ekstra satarak haksız rekabete yol açan yine bu operatörler değil miydi ? Şimdi daha fazla kazanamadığı için birde meslektaşlarına SUÇ atıyorlar , biraz utanın....
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha