‘Tek yetkili satıcılığa’ tepki büyüyor!

‘Tek yetkili satıcılığa’ tepki büyüyor!
18 Eylül 2019, 00:08
‘Tek yetkili satıcılığa’ tepki her geçen gün artarken, eleştirilerin odağındaki şirketler sessizliğini korumaya devam ediyor…

“Tek yetkili” satıcılıkla ilgili haberimiz sektörde geniş yankı buldu. Sorunun boyutlarını daha iyi anlatabilmek için, farklı bölge ve segmentlerden seyahat acentalarıyla haberimize devam ediyoruz…

Antalya Hr Event Turizm - Botan Emre Ünlü: Şaka yoluyla tehdit ediyorlar!

Botan Emre Ünlü

Etstur’un kontrat müdürlerinin otelcileri, patronları Mehmet Ersoy’un bakanlığına atıfta bulunarak, şaka yollu tehdit ettiğini ileri süren Hr Event Turizm’in sahibi Botan Emre Ünlü, duyumlarını şöyle aktardı: “Birkaç otelci dostumdan duydum. Etstur kontratçıları, ‘Bize tek yetkililiği vermezseniz, artık Turizm Bakanlığı ve Maliyeyle Bakanlığıyla sorunlar yaşayabilirsiniz” türünden, şakalar yapıyorlarmış. Soruyorum size, böyle şeylerin şakası olabilir mi? Veya bunun gerçekten bir şaka olup olmadığından nasıl emin olabileceğiz?”

“Bakan sözcüğünün altı çiziliyor”

Lara ve Belek bölgesinde, Etstur’la tek yetkililik anlaşması yapmayan lüks segment otel kalmadığını anlatan Botan Emre Ünlü sözlerine şöyle devam etti: “Etstur’un kontratçıları bölgedeki otel satış müdürlerine aba altından sopa gösterir hale geldiler. Birçok otelin satış müdürüyle görüşüyoruz; off the record anlatıyorlar. Görüşmelerde Bakan sözcüğünün altı özellikle çiziliyor.”

“Güvenilir olmak için bakan mı olmak lazım?”

MICE sektöründe faaliyet gösterdiğini ve dolayısıyla Ets MICE şirketiyle rakip olduğunu anlatan Botan Emre Ünlü, “Organizasyon yapmak için görüştükleri şirketlere, ‘Burası bakanın şirketi ve dolayısıyla çok güvenilir bir şirket’ diyorlar. Güvenilir olmak bakan olmakla alakalıysa, o zaman ticaret yapabilmemiz için hepimizin sırayla bakan mı olması gerekli” şeklinde konuştu.

“Haberi olmayabilir; çalışanları hedeflerini tutturabilmek için kullanıyor”

Etstur’un sahibinin bakan olmasının pazarda ticari dengeleri bozduğunu ifade eden Botan Emre Ünlü, şöyle devam etti: “Adamın günahını almayayım; belki bunlardan haberi de olmayabilir. Fakat çalıştırdığı profesyoneller, yılsonunda hesap veriyorlar. Dolayısıyla hedeflerini tutturabilmek için tabikî bir yolunu bulup patronlarının bakanlık ünvanını kullanıyorlar.”

“Maxx Royal’da TL kabul etmediler!

Bakan Ersoy’un otellerine yönelik de eleştiride bulunan Botan Emre Ünlü, başından geçen bir olayı şöyle anlattı: “Bakanımızın oteli Maxx Royal Belek’ten 10 gecelik bir rezervasyon yaptırmak istedim. İşin güzel tarafı otelin Etstur’la tek yetkililik anlaşması olmadığı için fiyat verebileceklerini söylediler. Fiyatı euro olarak verdiler. Euro kurunu hesaplayıp TL olarak ödeyelim dedim. Bizim euro’dan başka hesabımız yok deyip, konuyu kestirip attılar. Hükümet TL’yi korumak için seferberlik ilan ederken, bakanımız otelinde euro ile ticaret yapmakta ısrar ediyor. Maalesef otele TL’yi kabul ettiremedik.”


Diyarbakır Babil Expres Turizm - Önder Mercan: Sorunlar, onları yaratanların mantığıyla çözülemez

Önder Mercan

Konuşmasına Albert Einstein’ın “Sorunlar onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez” sözüne atıfta bulunarak başlayan Babil Expres Turizm’in sahibi Önder Mercan, “Dolayısıyla tek yetkililik sorununu, tekel olmaya çalışan şirketlerin mantığı ile de çözebilmek mümkün değil” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan Anadolu’da otel ve bilet satarak geçimini sağlayan lokal acentaların sorunlarına çözüm bulmasının beklenemeyeceğini ifade eden Önder Mercan, “Gelecekte oğlu veya kızı yerel acente sahibi olan bir bakanımız olursa, belki sorunların çözülmesine katkı sağlayabilir” şeklinde konuştu.

“Etstur ile hiçbir koşulda çalışamıyoruz”

Lokal seyahat acentalarının her geçen yıl zora düştüğünü savunan Önder Mercan, Jolly, Coral ve Turistica gibi tek yetkililik anlaşması yapan tur operatörleriyle komisyon paylaşımı ile çalışabildiklerini fakat, Etstur ile her ne şart altında olursa olsun hiçbir ticari işbirliği geliştiremediklerinin altını çizdi.

“Her geçen yıl daha fazla otel kapatıyorlar”

Turizm sektöründe “tekelleşmenin” Etstur ile başladığını iddia eden Önder Mercan, “Her geçen yıl daha fazla otel kapatıyorlar. Bu da sektörümüzün sürekli lokal acentalar aleyhine daralmasına neden oluyor” dedi.

“Etstur sistemini tüm acentalara açmalı”

Sözlerini Bakan Ersoy’a bir çağrıda bulunarak tamamlayan Önder Mercan, Etstur’un satış sistemini bütün acentalara açması gerektiğini savunarak, “Bakanımız, sistemini tüm acentalara açarak, sektörün kalkınması yönünde önemli bir adım atmış olur. Bakanın bir acentacı olması ilk başta bizi çok mutlu etmişti, ama şimdi ne kattı diye sorarsanız, cevabım maalesef hiçbir şey olacaktır”.


Trabzon Ayeser Turizm - Fahrettin Erdoğan: Bazen para gücüne bile gerek kalmıyor…

Fahrettin Erdoğan

Yüksek sezonda Trabzon’daki otellerin bazı tur operatörlerince kapatılmasının bölge turizmine zarar verdiğini ifade eden Ayeser Turizm’in sahibi Fahrettin Erdoğan, oda kapasitesindeki daralmanın özellikle Avrupa pazarından incoming yapan acentaları zora soktuğunu söyledi.

Otellerle kontratların reel turlar ve gerçekleşen satışlar paralelinde yapılmasının, kentin yatak kapasitesinin daha rantabl kullanılmasını sağlayacağını anlatan Fahrettin Erdoğan, seyahat acentalarının güçlerini ve enerjilerini farklı pazarlardan daha fazla turist getirmeye harcaması gerektiğini söyledi.

“Fiyat-kalite dengesi bozuluyor”

Büyük tur operatörlerinin kapattığı odalar nedeniyle pazarda kaos yaşandığını ve reel olmayan fiyatların ortaya çıktığını anlatan Fahrettin Erdoğan, “Yunanistan’dan getirdiğimiz turisti başka kentlerde beş yıldızlı otelde konaklatırken, Trabzon’da 4 yıldıza düşürmek ve bir buçuk katı da daha fazla ödemek zorunda kalıyoruz” dedi.

“Siyasetçi tur operatör olmak tüm kapıları açıyor”

Tek yetkililik furyasının sınırları aşıp Batum’a da sirayet ettiğini anlatan Fahrettin Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Çok da siyasi konuşmak istemiyorum, ama siyasetçi operatör olmak bu ülkede bütün kapıları açıyor. Hatta bazen para gücüne bile ihtiyaç kalmıyor. Örneğin bir otelcinin Mehmet Bey’e sunduğu imkan ile bana sunduğu arasında çok fark var. Otelcinin karşısında onun pozisyonuyla bizimki bir değil. Sonuçta acentacı bakan!”

“Sorunlarımızı unutmuş…”

Bakanın sektörden gelmesinin kendilerini sevindirdiğini fakat sonrasında bir hayal kırıklığına neden olduğunu ifade eden Fahrettin Erdoğan, “Acentacı olması, sorunlarımızı biliyor diye bizi sevindirmişti. Fakat bilmiyormuş; ya da unutmuş... Şimdi turizmci bir bakan gibi değil de diğer bakanlar gibi davranıyor. Öyle geliyor bana…”


Ankara Gömütur – Gökhan Ataseven:

İç pazarda satacak otel kalmadı

Gökhan Ataseven

Tek yetkililiğin yıllardır devam eden bir sorun olduğunu dile getiren Ankara Gömütur’un sahibi Gökhan Ataseven, yabancı turist sayısındaki artışın da etkisiyle iç pazarda faaliyet gösteren seyahat acentalarının satabilecek otel bulmasının çok daha güçleştiğini söyledi.

“Ersoy’un Bakanlığı güç dengesini bozdu”

Tek yetkili satış anlaşması yapan otel sayısındaki artışa paralel olarak acentaların gelirlerinin düştüğünü söyleyen Gökhan Ataseven, “Güçlü olan acenta pazarda her zaman avantajlıdır. Etstur’un sahibi Sayın Mehmet Ersoy bakan olunca, güç dengesi daha da bozuldu. O bunu istemese de sistem böyle bir yönelimi sağlamıştır” diye konuştu.


Diyarbakır Bianca Turizm - Serdar Kahraman: Ağalar ortaya çıkmış, ticaret yaptırmıyorlar

Serdar Kahraman

Anadolu’daki seyahat acentalarının büyük turizm şirketleri karşında varlıklarını sürdürmekte güçlük çektiğini ifade eden Serdar Kahraman, “Elinizi nereye atsanız tek yetkililik var. Sadece otelle de sınırlı değil. Benzeri sorunlar uçak biletinde, rehberde ve hac-umrede de var” dedi.

“Yeni ağalar çıkmış, ticaret yaptırmıyorlar”

Bölgedeki seyahat acentaları olarak otel satamaz hale geldiklerini anlatan Serdar Kahraman, “Otelin biri Ali’de diğeri Veli’de. Üç beş tane büyük acenta tüm otelleri kapatmış. Yıllarca ağalıktan çektik, şimdi de yeni ağalar çıkmış, ticaret yapmamıza imkan vermiyor” şeklinde konuştu.

“Broşürün parasını bile bizden alıyorlar”

Sektörü hakimiyeti altına alan tur operatörlerinin çok düşük kar yüzdeleriyle sistem bayiliği verdiğine değinen Serdar Kahraman sözlerine şöyle devam etti: “Müşteriyi ben bulacağım, ben koşuşturacağım, ben hizmet edeceğim, sırf onun sistemiyle otel satacağım diye boyun eğmek zorunda kalacağım. Gönderdikleri tanıtım broşürünün parasını bile alırken, verdikleri rakam da yüzde 4… Allahtan reva mı bu…”

11.09.2019 tarihli haberimizde yer alan seyahat acentası sahiplerinin görüşleri:

https://www.turizmajansi.com/haber/acentalar-tepkili-bakanin-sirketi-yuzunden-is-yapamaz-hale-geldik-h32468

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha