Seyahat acentaları faizsiz kredi istiyor

Seyahat acentaları faizsiz kredi istiyor
13 Mart 2020, 13:15
Turizm sektörüne sağlanacak finansman desteğinin, girdikleri risk doğrultusunda, seyahat acentalarından başlatılması gerektiğini savunan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Desteğin, paranın sektördeki reel akışı doğrultusunda, tur operatörü ve seyahat acentalarından başlayarak verilmesi, en doğru karar olacaktır” dedi.

Seyahat acentaları, turizmde ödeme zincirinin kırılmaması için, otellere ve diğer iş ortaklarına verdikleri teminat ve çekler oranında, kendilerine faizsiz kredi sağlanmasını istiyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, sektöre acilen finans desteği sağlanması gerektiğini söyledi.

Başta seyahat acentaları ve oteller olmak üzere turizm sektörünün tüm paydaşları ile sürece dair istişarede bulunduklarını belirten Hamit Kuk, sözlerine şöyle devam etti:

“Seyahat acentaları, oteller ile yaptıkları kontratlar ve bağlantılar doğrultusunda, pazara bir kısmı nakit, çok büyük bir kısmı da çek olmak üzere önemli miktarda kaynak aktarmıştır. Yaptıkları ödemelerin karşılığını da henüz hizmet olarak almamıştır. Dolayısıyla, yurt dışından kesilme noktasına gelen nakit akışı, çeklerin ödenememesine neden olarak zincirleme bir etki yaratacaktır. Bu nedenle hükümetimiz tarafından çok acil bir şekilde sektöre finansman desteği sağlanması gerektiğini, bunun da paranın reel akışı doğrultusunda, tur operatörü ve seyahat acentalarından başlayarak gerçekleştirilmesinin en doğru karar olacağını düşünüyoruz. Bu sayede, sektör nakit akışından kaynaklı krize girmeden, mevcut anlaşmalarını revize ederek, 2020 sezonundan daha az yara alarak, gelecek hedeflerine yönelebilecektir. Aksi halde, sektörde yaşanacak finansal kriz, birçok şirketin batmasına, nitelikli iş gücünün kaybına ve Türk turizm endüstrisinin zayıflamasına neden olacaktır”.

Yorumlar
Çaresiz
15 Mart 2020, Pazar 10:06
Turizm taşımacıları da zor durumda bunuda dile getirilsin zincirin en önemli halkası nedense hep onlar unutuluyor en çok zorluğu çekende onlar aslında bunu göz önünde bulundurup değerlendirin
Ayse ay
15 Mart 2020, Pazar 09:05
Yillarca kazandiklarina saysinlar.millet acliktan kirilirken.Birde bunlarmi cikti.para kazanirken kime bedavatatil yaptirdilar.Gida sektorleri eleman cikartiyor. O insanlar ne yapsin.Bu yilda tatil olmasin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha