Otellere FTI alacaklarını tahsil etme rehberi!

Otellere FTI alacaklarını tahsil etme rehberi!
14 Haziran 2024, 09:00
Almanya Seyahat Sigortası Fonu (DRSF), FTI iflası ve otel alacakları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Almanya Seyahat Sigortası Fonu (DRSF), FTI iflası ve otel alacakları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada otellerin FTI’ın iflası sonrasında işlemleri hızlandırmak için yapılması gerekenleri anlatıldı.

Hizmet sağlayıcılar için geri ödeme:

Bir otel FTI paket tatil misafirlerini ağırlamış ve FTI ile sözleşmeye bağlanan konaklama için henüz ödeme yapılmamışsa, teminat onayı (masrafların üstlenildiğine dair beyan) koşullarının geçerli olması kaydıyla, ödenmemiş tutar DRSF’den talep edilebilir.

DRSF, Haziran ayında hizmet sağlayıcılar için geri ödeme başvurularını kaydetmek için kullanılacak dijital bir geri ödeme formu sağlayacaktır. Dijital olarak kaydedilen başvurular aracılığıyla işleme öncelik verilecek ve işlem süreleri kısalacaktır. DRSF, formun doldurulmasıyla ilgili iletişimi aşağıdaki web sitesinde sağlayacaktır: Deutscher Reisesicherungsfonds GmbH (drsf.reise)

Fatura invoice_FTI@drsf.reise adresi üzerinden de gönderilebilir. Ancak, bu posta kutusu üzerinden gelen faturaların işlenmesi, manuel işlem gerekliliği nedeniyle daha uzun sürebileceğinden, faturayı e-posta ile göndermekten kaçınmanızı öneririz.

Geri ödeme başvurunuzun kapsamlı bir koordinasyona gerek kalmadan kontrol edilebilmesini sağlamak için, başvurunuzu gönderirken lütfen aşağıdaki belge ve bilgileri sağlayın:

Rezervasyon numarası

Rezervasyonu yapan kişinin adı- Yolcuların isimleri (varsa)

Rezervasyon başına yolcu sayısı

Seyahat sağlayıcısının adı (FTI/BigXtra)- Hizmet süresi (lütfen dikkat: yalnızca 03/06/2024 (FTI) veya 05/06/2024 (BigXtra) tarihinden itibaren verilen hizmetler geri ödeme için uygundur)- Hizmet türüne ve faturalama para birimine göre ayrılmış olarak, rezerve edilen hizmetler için hizmet sağlayıcılar ile FTI veya BigXtra arasında kararlaştırılan satın alma fiyatı

Hizmet türü başına FTI tarafından hizmet sağlayıcıya halihazırda ödenen tutar- Alacaklı ve tam banka bilgileri (banka adı, SWIFT kodu, IBAN veya hesap numarası).

NOT:

İflas 3.6.2024 tarihinden itibaren tescil edilmiştir. Bu tarihten itibaren otelcilere DRSF tarafından FTI paket tatil misafirlerinin masrafları için geri ödeme yapılacaktır. Otelciler bu tarihten önce her şeyi iflas yöneticisine kaydettirmelidir.

Yorumlar
HIKMET ATILLA
15 Haziran 2024, Cumartesi 11:57
Şu ana kadar bir sürü iflaslar yaşadık, son ve en ağırı olanda Thomas Cook'un idi, aynı yasalar geçerli olmasına rağmen, tahsilat olmadı. Yine olmayacak. Dolayısı ile bundan böyle Türkiye kökenli tur operatörlerini desteklemek gerekiyor.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha