Otellere fiyat tarifesi uyarısı

Otellere fiyat tarifesi uyarısı
15 Ekim 2019, 13:05
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) otellere 2020 yılı fiyat tarifeleriyle ilgili uyarıda bulundu.

TÜROB'un üyelerine yönelik yayınladığı genelgede turizm belgeli tesislerin bir sonraki yıl uygulayacakları fiyat tarifesini Kültür ve Turizm Bakanlığına onaylatmalarının yasal bir zorunluluk olduğu belirtildi.

1 Ekim tarihli döviz kuru baz alınacak

Genelgede fiyat tarifesi oluştulurken baz alınacak döviz kurları da açıklandı: " Fiyat tarifelerinde uygulanacak kurun 01 Ekim 2019, T.C. Merkez Bankası döviz alış kuru: 1 ABD Doları : 5.6752 1 Avro 6.1817 olarak esas alınacaktır."

Fazladan alınan ücrete 20 kat ceza

TÜROB'un genelgesinde onaylı fiyat tarifelerinin üzerinde fiyat uygulanması halinde uygulanacak cezalarla ilgili bilgiler de verildi. Genelge de şu ifadelere yer verildi:

Tarifeleri belirlerken Turizmi Teşvik Kanunun 33.f. bendindeki "Onaylı fiyat tarifelerinin üzerinde fiyat uygulanması halinde fazladan alınan ücretin yirmi katı idarî para cezası" hükmünü hatırlatmak isteriz.

Fiyat tarife formlarının Ek-6 (Form 6) Yan Ünite ve Hizmet Fiyatları bölümüne; formun diğer bölümlerinde yer almayan ve müşteri hizmetine sunulan tüm yan ünite ve hizmet (Otopark, Kuru temizleme, internet kullanımı, kuaför vs.) fiyatları yazılacaktır. Otopark’ın otelde konaklayan misafirler için ücretsiz olduğu belirtilmelidir.

Oda kapasitesi (tek kişilik oda, çift kişilik oda, süit oda vs.) ve yan üniteler (restaurant, bar vs.) işletme belgesinde yer aldığı hali ile formda kullanılmalıdır. Belgeye esas olmayan üniteler için fiyatlar tarife formunda gösterilmemelidir.

. Fiyatlarda kuruş kısmı da yazılmalıdır. (Örn: 10,00 TL, 10,45 TL gibi)

Öte yandan, işletmenizde mevcut en son ONAYLI FİYAT FORMLARINDA yer alan fiyatları 2020 yılında aynen uygulayacak işletmeler için, ilgide belirtilen Tebliğ’in 5.Maddesi “…Yeni fiyat tarifesi onaylatma talebinde bulunulmadığı takdirde, onaylı tarifeler geçerliklerini korumaya devam ederler.” hükmü gereğince yeniden tarife onaylatmaları zorunlu ve gerekli değildir."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha