Rota

Otelde düğün yapacaklara konaklama vergisi tavsiyesi!

Otelde düğün yapacaklara konaklama vergisi tavsiyesi!
14 Aralık 2019, 09:26
Yeminli mali müşavir Dr. Numan Emre Ergin, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren konaklama vergisiyle ilgili bir yazı kaleme aldı.

Dr. Numan Emre Ergin, Dünya Gazetesi'nde Serbest Kürsü köşesinde konaklama vergisiyle ilgili bir yazı kaleme aldı. Ergin, 7194 sayılı Kanun ile nur topu gibi yeni bir verginin daha olduğunu bu verginin turizm sektörünü yakından ilgilendirdiğini belirtti. Son yıllarda gerek ülke içindeki gerek coğrafyamızdaki gelişmelerden olumsuz etkilenen turizm sektörünün canlanmaya ve toparlanmaya başladığını belirten Ergin, devletin bu canlanmadan 15.07.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun ile getirilen turizm payı, sonrasında da 7194 Sayılı Kanun'la getirilen Konaklama Vergisi ile daha fazla pay almak için düğmeye bastığını ifade etti.

Ergin'in yazısı özetle şöyle:

" 7194 sayılı Kanun’la getirilen düzenlemeye göre, 1 Nisan 2020’den itibaren otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) konaklama vergisine tabi olacak.

Verginin oranı %2 olarak belirlenmiş olmakla birlikte, bu oran 31.12.2020’ye kadar %1 olarak uygulanacak.

Konaklama vergisinin ekonomik etkisi sektörde uygulanan katma değer vergisinin %2 artırılmasına eş değerdedir. Kanun koyucu, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile iki yeni KDV oranı (geceleme hizmetleri için %10, konaklayanlara geceleme hizmeti dışında sunulan ve ayrıca fiyatlandırılan veya belgelendirilen diğer hizmetler için %20) belirlenmesi yerine ayrı bir vergi ihdas etme yoluna gitmiştir.

Yazımızı otelde düğün yapan çiftlere bir tavsiye ile bitirelim. Düğün gecesini düğünü yaptığınız otelde geçirirseniz düğün daha pahalıya mal olacaktır. Dolayısıyla düğün ile gece konaklamayı farklı otellerde yapıp düğün maliyetlerinden %2 tasarruf yapabilirsiniz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha