HIKVISION

Otelcilerden konaklama vergisi raporu

Otelcilerden konaklama vergisi raporu
08 Kasım 2019, 07:58
Turizm sektörü temsilcileri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen turizm tesislerinin Konaklama Vergisi’ne tabi olmasına yönelik kanun teklifiyle ilgili önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile, ardından da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve çeşitli kuruluşlardan sektör temsilcilerinin bir araya geldiği toplantılarda, Konaklama Vergisi’nin kapsamıyla ilgili öneriler sunuldu.

İndirim ve öteleme istendi

Hürriyet'ten Ceren Deniz'in haberine göre otelciler konaklama vergisiyle ilgili belirlenen rakamların düşürülmesini istedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kanun teklifine ilişkin öneriler içeren bir ön çalışma yaptıklarını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar’a hazırladıkları raporda yer alan talepleri aktardıklarını söyledi. Konaklama Vergisi’nin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiği haliyle yasallaşmasının sakıncalarını ilettiklerini söyleyen Ayık, kanunun yürürlüğe giriş tarihinin ertelenmesini ve uygulamanın 2021 sezonunu kapsamasını önerdiklerini ifade etti.

2020'de yürürlüğe girmesi ciddi sıkıntı olur

Ayık, “Özellikle kıyı bölgelerindeki işletmelerin 2020’ye ait tüm anlaşmalarını tamamladıklarını, kanunun bu yıl devreye girmesi halinde sektöre ilave bir yük olacağını anlattık. Vergi nedeniyle yapmamız gereken fiyat değişikliğini müşteriye anlatamayacağımızı ve bunun birtakım kanuni sıkıntıları beraberinde getireceğini açıkladık. Tatilcilere yansıtamayacağımız bu yükün nihai sorumlu olan işletmelerin üzerinde kalmasının söz konusu olacağını söyledik” dedi.

Sabit rakamlardan orana dönmesini istedik

Ayık, sundukları raporun detaylarıyla ilgili ise şöyle bilgi verdi: “Adaletli bir sistemin uygulanmasını istedik. Maktu vergi oranları, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiği haliyle bölgesel farklılıkları içermediği için adaletsiz olur. Haksızlıkların yaşanmaması için düzenlemenin bölgelere göre detaylandırılmasını ve sabit rakamlardan orana dönmesini istedik. Ayrıca rakamların daha sembolik seviyelere düşürülerek yüzde 1’in altında 0.50 – 0.75 aralığında bir oranla uygulanmasını, sonraki yıllarda işlerin seyrine göre tekrar gözden geçirilip kademeli bir şekilde yükseltilmesini önerdik. Türkiye ekonomisinin taşıyıcısı olan bu sektörün rekabet şansının ortadan kaldırılmaması bizim için çok önemli. Kararı yüce meclisimizin takdirlerine bırakıyoruz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha