Melike Koçoğlu: Otelleri ve misafirlerini memnun edecek yenilikçi ürünler geliştiriyoruz

Melike Koçoğlu: Otelleri ve misafirlerini memnun edecek yenilikçi ürünler geliştiriyoruz
25 Aralık 2016, 01:34
İşletmelere fayda sağlayacak yenilikçi projeler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Eczacıbaşı Profesyonel Genel Müdürü Melike Koçoğlu, "Sunacağımız ürünler sektörümüz için de birer ilk olacak" dedi.

Turizm sektörünün ihtiyaçlarına cevap verecek inovatif projeler üzerinde çalıştıklarını açıklayan Eczacıbaşı Profesyonel Genel Müdürü Melike Koçoğlu, işletmelere fayda üretirken son kullanıcıların memnuniyetlerini de üst seviyelere çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Sektörde yenilikçi ürünler ve inovatif çözümlerle farklılaşmak istediklerini anlatan Melike Koçoğlu ile Eczacıbaşı Profesyonel'in yakın dönem hedeflerini ve çalışmalarını konuştuk...

Turizm sektöründeki genel seyri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu duruma özel stratejiler geliştiriyor musunuz?

2016 yılı, herkesin yakından takip ettiği gibi turizm sektörü açısından çok zorlu geçti. Ülkemiz ve çevresinde yaşananların dışarıya yansımasının verdiği etkiyle sektörde ciddi bir küçülme oldu. Türkiye için turizm gelirleri çok önemli ancak maalesef bu yıl bu anlamda ciddi kayıplar yaşadık. Tabii doğal olarak turist sayısının azalması hem otelcilere hem de tedarikçilere olumsuz etki yaptı. Biz Eczacıbaşı Profesyonel olarak turizm dışında farklı kanallara da hitap eden bir şirket olduğumuz için, oteller tarafındaki açığı farklı sektörlerdeki müşterilerimiz ile dengeleyerek minimum etkiyle çıkmayı başardık.

2017'de yeni ürün ve sistem lansmanınız olacak mı? Kısaca bilgi verir misiniz?

Geçmişte olduğu gibi 2017 yılında da rekabetten farklılaşarak büyümeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda hem ürün ve ekipmanlarımızda hem de hizmet ve projelerimizde yenilikler olacak. Yeni ürünler geliştirirken müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermek ve inovatif bakış açımızı ortaya koymak öncelikli hedefimiz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz ürünlerin birçoğu sektörümüz için de birer ilk olacak. Bu çerçevede, 2017 yılında da hem işletmelere fayda sağlayacak hem de son kullanıcıların memnuniyetlerini üst seviyelere çıkaracak projeler üzerinde çalışıyoruz. Bu projelerimize dahil olacak işletme sahipleri, Eczacıbaşı Profesyonel ile kendi hizmet kalitelerini de yukarı taşıyacak ve sektörlerinde fark yaratacaklar.

Çevreye duyarlı bir şirketsiniz. Önümüzdeki dönem bu konuda yeni çalışmalar ve projeler olacak mı?

Eczacıbaşı Profesyonel olarak öncelikli hedeflerimizden biri, tüm projelerimizde ve iş süreçlerimizde sürdürülebilir bir ekosisteme katkı sağlamak ve gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek. Bugüne kadar geliştirdiğimiz ürünlerde her zaman çevre bilincini ön planda tuttuk. Bu sene itibariyle bu bakış açımızı daha fazla kişiye aktarmak ve çevre konusundaki farkındalığı daha üst seviyelere taşımak için kurum içinde ve kurum dışında daha aktif olacağız. Sürdürülebilir kalkınma faaliyetlerinde bulunmak ve şirketimizin hijyen konusundaki farkındalığını anlatmak için önümüzdeki sene sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vereceğiz.

Eczacıbaşı Profesyonel'in genel yatırım vizyonu ve planları hakkında bilgi verir misiniz?

Dünyada Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarındaki öncelikler, ülkelerin ekonomik durumlarına paralel şekilleniyor. Türkiye’de de içinde bulunduğumuz ekonomik koşullara paralel olarak, hane halkı tarafında ev ekonomisi yaptıran ürünlere yatırım yapılırken, ev dışı tüketim tarafında da işletmecinin maliyetlerini azaltan ya da kontrol altında tutan ürünlere ağırlıklı olarak yatırım yapılıyor. Biz de yeni yatırımlarımızı tasarruf yaptırma ve maliyet kontrolü alanında yoğunlaştırıyoruz. Ancak bu alanda sadece salt maddi kazanımları hedeflemiyoruz, aynı zamanda işletme çalışanlarının da taleplerini değerlendirerek zamandan tasarruf sağlatacak, etkili hijyene kısa zamanda ulaştıracak pratik, hızlı çözümler de üretmeyi hedefliyoruz. Bu yatırımları yaparken tüm süreçlerimizde çevreyi koruma bilincinin verdiği sorumlulukla hareket ederek dünya standartlarında ürün ve hizmetler sunmayı amaçlıyoruz.

Melike Koçoğlu Kimdir?

Kariyerine 2001 yılında Unilever Food Solutions’ta marka müdür yardımcısı olarak başlayan Melike Koçoğlu; 2003-2004 yılları arasında aynı kuruluşta grup ürün müdürü olarak görev yaptı. 2005-2012 yılları arasında 3M bünyesine çalışan Koçoğlu; sırasıyla kıdemli marka yöneticisi, pazarlama müdürü, satış ve pazarlama müdürü ve Orta ve Doğu Avrupa bölgesi pazarlama müdürü olarak kariyerini sürdürdü.

Eczacıbaşı Topluluğu’na 2013 yılında Eczacıbaşı Profesyonel pazarlama direktörü olarak katılan Melike Koçoğlu, Temmuz 2014’ten itibaren pazarlama ve satış direktörü olarak görevine devam etti. Melike Koçoğlu, 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle çalışmalarına Eczacıbaşı Profesyonel’in genel müdürü olarak devam ediyor.

1979 yılında doğan Melike Koçoğlu, lisans eğitimini 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha