Konaklama vergisinde otelcilerin iki talebi kabul edilmedi!

Konaklama vergisinde otelcilerin iki talebi kabul edilmedi!
14 Kasım 2019, 07:12
Yeni vergiler getiren kanun teklifinin konaklama vergisini içeren maddesi TBMM Genel Kurulu'nda oylanarak kabul edildi. Konaklama vergisiyle ilgili Ankara'da yoğun kulis faaliyetleri yürüten otelcilerin yüzdelik orana dönülmesi talebi gerçekleşti. Ama diğer iki talepleri dikkate alınmadı.

Konaklama vergisinin de içinde yer aldığı Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine bugün(14 Kasım Perşembe) devam edildi. Akşam saatlerinde teklifin konaklama vergisiyle ilgili 9. maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Genel Kurul'da verilen önergeyle konaklama vergisinin müşterilerden otellerin yıldızına göre gecelik 6 ile 18 lira alınmasından vazgeçilerek turistik tesislerin hasılatından yüzde 2 oranında alınmasına yönelik uygulamaya dönülmüş oldu.

Oteller yüzdelik orana dönülmesini istemişti

Konaklama vergisiyle ilgili Ankara'da Bakanlık'larla yoğun temas yürüten otelciler de konaklama vergisinin yüzdelik olarak alınmasını talep etmişti. TÜROB Başkanı Müberra Eresin, otelcilerin normalde Türkiye'de de konaklama vergisinin diğer ülkelerde olduğu gibi maktu olarak alınmasını istediğini ancak maktu olarak önlerine getirilen rakamların çok yüksek olmasından dolayı yüzde olarak alınmasını talep ettiklerini ifade etmişti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise Ankara'da yürüttükleri temaslarda haksızlıkların yaşanmaması için düzenlemenin bölgelere göre detaylandırılmasını ve sabit rakamlardan orana dönmesini istediklerini ifade etmişti. Ayrıca rakamların daha sembolik seviyelere düşürülerek yüzde 1’in altında 0.50 – 0.75 aralığında bir oranla uygulanmasını, sonraki yıllarda işlerin seyrine göre tekrar gözden geçirilip kademeli bir şekilde yükseltilmesini önerdiklerini belirtmişti.

Otelcilerin 2021'e ötelenmesi talebi kabul edilmedi

Otelciler tur operatörleriyle 2020 anlaşmalarını yaptıklarını bundan dolayı konaklama vergisinin 2021'e ötelenmesini istemişti. Ancak TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz'ün verdiği bilgiye göre konaklama vergisi 2020 Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek. 2020'de otellerin hasılatı üzerinden yüzde 1, 2021'den itibaren ise yüzde 2 olarak alınacak.

Yerli turist muaf tutulmadı

Otelcilerin bir diğer talebi yerli turistlerin konaklama vergisinden muaf tutulmasıydı. TÜROB Başkanı Müberra Eresin, konaklama vergisinin yerli turisti tamamen negatif etkileyeceğini belirterek yerli turistin konaklama vergisinden muaf tutulmasını talep ettiklerini bu konuyla ilgili uzlaşılmış ya da karar verilmiş bir durumun olmadığını ifade etmişti. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen konaklama vergisiyle ilgili 9. maddede yerli turistin muaf tutulacağına yönelik herhangi bir ibare yer almadı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha