Rota

Konaklama vergisinde başa dönüldü!

Konaklama vergisinde başa dönüldü!
13 Kasım 2019, 21:17
Konaklama vergisinin yer aldığı kanun teklifinin bu akşam TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde flaş bir açıklama geldi.

Türkiye'de ilk defa konaklama vergisini de getiren 45 maddelik kanun teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunulmuştu. Teklifin ilk halinde konaklama vergisinin turistik tesislerin hasılatından yüzde 2 oranında alınması öngörülmüştü.

Komisyon'da maktuya çevrilmişti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde ise konaklama vergisinin maktu olarak otellerin yıldızına göre konaklayanlardan gecelik 6 ile 18 lira arasında değişen tutarlarda alınması yönünde değişikliğe gidilmişti.

Vedat Demiröz: Tekrar nispi orana dönüyoruz, yüzde 2 olacak

Konaklama vergisinin de içinde yer aldığı Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine bugün başlandı. Akşam saatlerinde teklifin tümü üzerinde görüşmelerde söz alan kanun teklifinin sahiplerinden AK Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz konaklama vergisinde yeniden yüzdelik orana dönüleceğini ifade etti. Demiröz, " Benim getirdiğim teklifte nispi oran vardı ama verilen bir önergeyle maktuya çevrildi. Şunu ifade edeyim: Maktu olarak alınmasında sakıncalar olduğuna biz de kaniyiz, biz de görüşlerimizi tekrar dile getiriyoruz ve büyük ihtimalle -ki arkadaşlarım bana onu ilettiler- tekrar nispi orana döneceğiz. Bu düzenleme yapıldığı takdirde konaklama vergisi de hasılat üzerinden 1 Nisan 2020'den başlamak üzere, yıl sonuna kadar yüzde 1, 1 Ocak 2021'den itibaren de yüzde 2 olarak alınmak üzere inşallah sizin oylarınızla yasalaşacak. " ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha