Konaklama vergisi TBMM Genel Kurulu'na geliyor...İşte muhtemel senaryolar...

Konaklama vergisi TBMM Genel Kurulu'na geliyor...İşte muhtemel senaryolar...
10 Kasım 2019, 23:10
Müşterilerden otellerin yıldızına göre 6 ile 18 lira arasında gecelik konaklama vergisini alınmasını da öngören vergi paketi bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Yoğun kulis faaliyeti yürüten otelciler TBMM'deki görüşmelerde söz konusu tutarların değişip değişmeyeceğini merak ediyor. İşte muhtemel senaryolar....

45 maddelik yeni vergi paketi iki hafta önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilmişti. Teklifte yüzde 2 olarak öngörülen konaklama vergisi komisyonda değişikliğe uğramıştı. Komisyon'da yapılan değişikliklerle konaklama vergisinin yüzdelik olarak değil müşterilerden otelin yıldızına göre gecelik 6 ile 18 lira arasında değişen rakamlarda alınması kararlaştırılmıştı.

Genel Kurul'da rakam düşürülebilir

Muhalefet milletvekilleri komisyon görüşmelerinde pakette yer alan konaklama vergisine tepki gösterirken AK Partili vekillerden de dikkat çekici açıklamalar gelmişti. Kanun teklifinin sahiplerinden AK Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz komisyonda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı: " Konaklama vergisi bütün modern ülkelerde bu var. Ama TBBM Genel Kurulu'na gidene kadar bu maktu oranların Turizm Bakanlığına verilmesi de bir öneri. Rakamların düşürülmesi önemli. Tabii, ben nispi olarak vermiştim, nispi olarak olmasını uygun görenler de var. Genel Kurula kadar bence biraz daha rakamlarla ilgili düzeltmeye gidilmeli. Sayın arkadaşlarımın verdiği önerideki rakamların biraz daha aşağı çekilmesi, maktu kalacaksa Bakanlığın değerlendirmesi ama kanunun geçirilmesinin uygun olacağı görüşündeyim."

Turizmcilerin sabit rakamlardan orana dönme isteği kabul edilecek mi?

Otelciler ise iki hafta içinde Ankara'da yoğun temaslar yürüttü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kanun teklifine ilişkin öneriler içeren bir ön çalışma yaptıklarını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar’a hazırladıkları raporda yer alan talepleri aktardıklarını söyledi. Konaklama Vergisi’nin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiği haliyle yasallaşmasının sakıncalarını ilettiklerini söyleyen Ayık, kanunun yürürlüğe giriş tarihinin ertelenmesini ve uygulamanın 2021 sezonunu kapsamasını önerdiklerini ifade etti.

Yüzde 0.50-0.75 aralığında bir oran olabilir

Ayık, sundukları raporun detaylarıyla ilgili ise şöyle bilgi verdi: “Adaletli bir sistemin uygulanmasını istedik. Maktu vergi oranları, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiği haliyle bölgesel farklılıkları içermediği için adaletsiz olur. Haksızlıkların yaşanmaması için düzenlemenin bölgelere göre detaylandırılmasını ve sabit rakamlardan orana dönmesini istedik. Ayrıca rakamların daha sembolik seviyelere düşürülerek yüzde 1’in altında 0.50 – 0.75 aralığında bir oranla uygulanmasını, sonraki yıllarda işlerin seyrine göre tekrar gözden geçirilip kademeli bir şekilde yükseltilmesini önerdik. Türkiye ekonomisinin taşıyıcısı olan bu sektörün rekabet şansının ortadan kaldırılmaması bizim için çok önemli. Kararı yüce meclisimizin takdirlerine bırakıyoruz.”

'Kişi başı 4-5 lirayı geçmesin' önerisi dikkate alınacak mı?

Konaklama vergisinin düşürülmesiyle ilgili Ankara'da yapılan görüşmelere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin'de katılmıştı. Çetin, “Sektöre özel vergiyi doğru bulmuyoruz. Eğer olacaksa kişi başı fiyat 4–5 TL’yi geçmemeli. Konaklama vergisi bu sene sonuna kadar yüzde 1, 2020’den itibaren de yüzde 2 olarak belirlendi. Yüzde 2 ciro, kârın neredeyse yüzde 20’sine karşılık geliyor. Biz bu rakamlara itiraz ederken, Bütçe Komisyonu’nda maktu fiyata geçme önerisiyle 5 yıldızlı otellere kişi başı 18 TL, 4 yıldızlı otellere 12 TL, 3 yıldızlı ve belediye belgeli otellere 9 TL, pansiyonlara ise 6 TL fiyat konuldu. Maktu fiyat sektöre çok daha yüksek yük getirir. Maktu vergi oranı yüzde 10-15’lere ulaşıyor” dedi.

'Umarım talep ettiğimiz rakamlara düşürürüz'

Belirlenen fiyatların turizmin gelişiminin önünde büyük bir engel olacağını savunan Çetin, “Turizmcilerle birlikte çalışma yaptık. Komisyon Başkanı Lütfi Elvan’la ve ilgili bakanlıklarla görüştük. Umarım talep ettiğimiz rakamlara düşürürüz. Eğer beklenen düzenleme olmazsa cari açığı kapatan bir sektör ciddi gerileme yaşar. Yenilemeler yapılmaz, yatırım oranı düşer. Turizmciler yazın durumu idare etse de kış sezonunda büyük zarar eder” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha