İşte 2017’de Alman seyahat sektörüne damga vuran gelişmeler…

İşte 2017’de Alman seyahat sektörüne damga vuran gelişmeler…
14 Aralık 2017, 15:48
Geçtiğimiz hafta düzenlenen DRV Yıllık Kongresi’nde, Alman seyahat sektöründe yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan tablo ele alındı. Bu kapsamda DRV Başkanı Nobert Fiebig, Türkiye’ye yönelik de önemli açıklamalarda bulundu.

Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin (German Travel Association - DRV) açıkladığı verilere göre 2017 yılında Alman tur operatörleri önemli büyüme rakamları kaydetti. Almanya’da bu yılın kazanan destinasyonları ise Mısır ve Yunanistan olarak açıklandı.

Alman tur operatörleri için verimli bir yıl

Alman pazar araştırma kuruluşu GfK’nin açıkladığı verilere göre; Alman tur operatörleri bu yıl yaz sezonuna yönelik satışlarda gelirlerini % 4, 2016 – 17 çalışma dönemindeki genel gelirlerini ise % 2 oranında arttırdı.

Nobert Fiebig, sayısal verileri paylaştı

DRV Başkanı Nobert Fiebig, geçtiğimiz hafta BAE’nin Ras Al Khaimah kentinde düzenlenen DRV Yıllık Kongresi’nde 2017 yılına ilişkin sayısal verileri değerlendirdi.

DRV Başkanı Nobert Fiebig, GfK araştırmasının kruvaziyer pazarına ilişkin verileri içermediği için açıklanan büyüme rakamlarının açıklanandan daha yüksek olabileceğine dikkat çekti. Fiebig, birçok tur operatörünün ve kruvaziyer firmasının en az tek haneli büyüme rakamlarına ulaştığını açıkladı.

Online satışlarda % 12 artış

Bu yıl Almanya pazarında en önemli satış kanalının yine seyahat acentelerinin olduğunu belirten Fiebig; online platformlar ve tur operatörlerinin web siteleri üzerinden gerçekleştirilen satışların da % 12 oranında artış gösterdiğini söyledi.

Acente sayısı sabit kaldı

Yine bu veriler doğrultusunda Almanya’da faaliyet gösteren seyahat acentesi sayısının 9 bin 900 seviyesinde mevcut kaldığı açıklandı.

Bu yılın kazananları Mısır ve Yunanistan oldu

Alman tatilciler arasında popüler olan destinasyonlara yönelik sayısal verileri de paylaşan Nobert Fiebig, Almanya pazarında bu yılın kazanan destinasyonları olarak Yunanistan ve Mısır’ı açıkladı.

Yunanistan, Türkiye’nin yerini aldı

Bir önceki yıl önemli bir düşüş gösteren tur operatörlerinin Mısır’a yönelik tatil satışlarında bu yıl % 55 artış yaşandı. 2016 yılında da yüksek bir performans seyreden Yunanistan bu yıl da bu yükselişini % 30’luk artışla sürdürdü. Bu yükselişle ve artış rakamlarıyla Yunanistan Almanya pazarında Türkiye’nin yerini alarak; ikinci sıraya yükseldi.

2017’nin gözde destinasyonları

İspanya, Fas ve Tunus yüksek büyüme rakamlarıyla 2017 yılında iyileşme kaydederken; Bulgaristan, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs’a yönelik rezervasyonlarda da güçlü artışlar yaşandı.

İspanya birinciliğini korudu

İspanya, geçtiğimiz yıl kaydettiği güçlü büyüme performansının ardından bu yıl da Alman tatilciler arasında en popüler destinasyon olma unvanını korumayı başardı. Bununla birlikte DRV, önemli İspanya destinasyonları arasında farklı trendlerin gözlemlendiğini belirtti. Alman acentelerin, Kanarya Adaları ve İspanya anakara destinasyonlarına yönelik satış gelirlerinde tek haneli düşük artış rakamları kaydedildi. Balear Adaları’na yönelik satışların gelirlerinde ise düşüş yaşandı.

Türkiye Alman ziyaretçilerinin yarısını kaybetti

Diğer yandan GfK’nin verilerine göre, son dakika satışlarında iyi bir performans sergilemesine rağmen Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda bu yıl da çift haneli rakamlarda düşüş yaşandı. Türkiye son iki yıl içerisinde Alman ziyaretçilerinin yarısını kaybetti.

“Türkiye’ye yönelik bu trend beni endişelendiriyor”

DRV Başkanı Nobert Fiebig, Türkiye’ye yönelik şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’ye yönelik bu düşüş trendi beni endişelendiriyor. Türkiye mükemmel bir fiyat – kalite dengesine sahip ve yeri doldurulamaz bir destinasyon. Alman seyahat sektörünün Türkiye’ye ihtiyacı var.”

Kış sezonunun gözde destinasyonları

2017 – 18 kış sezonuna yönelik satışlarda ise Ekim ayının sonuna kadar elde edilen rakamlara göre satışlarda % 2 oranında artış kaydedildi. Kış sezonuna yönelik satışlarda Kanarya Adaları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha iyi bir performans sergilerken; Mısır’a yönelik talep de toparlanmaya devam ediyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha