Hamit Kuk: Nakit akışı durdu; risk çok büyük!

Hamit Kuk: Nakit akışı durdu; risk çok büyük!
12 Mart 2020, 16:09
Turizm sektöründe nakit akışının durduğunu açıklayan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Risk çok büyük… Acentalardan başlayacak kırılma domino etkisi yaratır. Hükümet bir an önce nakit akışını sağlayacak tedbirleri devreye almalı” dedi.

Yaşanan korana virüsü krizinden, turizm sektöründe en fazla tur operatörleri ve seyahat acentalarının etkilendiğine dikkat çeken TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Bu krizde zincirin en zayıf halkası biziz. Seyahat acentalarından başlayacak bir kırılma, sektörde telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olabilir” diye konuştu.

“Acentalardan başlayacak kırılma 52 sektörü etkiler”

Seyahat acentalarının anlaşma yaptığı otellere vadeli çekler verdiğini hatırlatan Hamit Kuk, “Ben çekimi otele verdim; otel de o çeki tedarikçisine verdi… Seyahat acentalarından başlayacak bir ödeme krizi, domino etkisi yaratarak turizme girdisi olan 52 farklı sektörde yıkıma neden olacaktır” diye konuştu.

“Hükümetin sektöre güven aşılaması lazım”

Kamuoyunda konuşulan vergi ertelemelerinin iyi niyetli ve gerekli tedbirler olduğuna değinen Hamit Kuk, “Fakat acil ihtiyaç nakit akışının sağlanmasıdır. Antalya’da şu an büyük bir endişe hakim. Yaşanacak panik, telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olabilir. Hükümetin acilen bu konuda adımlar atması ve sektöre güven aşılaması gerekiyor” dedi.

Yorumlar
Oktay SERT
15 Mart 2020, Pazar 02:23
Kuşadası'nın durumu'da aynı nakit akışı sıfır oldu ön rezerve için aldığımız ödemeler turlar iptal olduğundan misafirlerimiz geri istiyor Oteller ön ödemeleri geri veremiyor sıraya aldık diyor durum çok vahim.
Nail Renkmen
14 Mart 2020, Cumartesi 10:22
Hükümete v gidip bunu anlatmak TÜRSAB ın görevi.. TÜRSAB ta da siz oturuyorsunuz.. Kim gitti?? Tiyatrocular bile bakana gitti sizden ses seda yok Sayın Hamit Kuk...
Mehmet Beşir
14 Mart 2020, Cumartesi 10:20
Taşıma sektöründe bizi büyük sıkıntılar bekliyor tek çıkış yolu devlet desteğı gibi görünüyor Alternatif iş imkanımız yok denecek kadar az
Mustafa gönen
14 Mart 2020, Cumartesi 01:39
Antalya da yaşayan bütün herkesin geçim kaynağı eğer turizm sektörü bu şekilde devam ederse önce insanlar çok maddi kriz içine girer sonra ülke acilen devletin olaya el atması lazım insanlar kira yeme içme gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacak hiç kimse turizimsiz 2 ay daha yaşayamaz çünkü herkes kazancını kışın zar zor idare edip ancak yazı getiriyor lütfen yardımcı olun
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha