Ersoy: Yasa TÜRSAB’ın istediği gibi çıkarsa mil programları bir gecede biter!

Ersoy: Yasa TÜRSAB’ın istediği gibi çıkarsa mil programları bir gecede biter!
08 Ekim 2019, 13:10
Değiştirilmesi planlanan TÜRSAB yasasındaki bazı maddelerin acentalar lehine oluşunu eleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Eğer yasayı TÜRSAB’ın istediği gibi geçirecek olsak bankaların mil programı bir gecede biter” dedi.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının konuğu olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜRSAB yasasıyla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

İzleyicilerden gelen TÜRSAB yasasıyla ilgili soruyu cevaplandıran Ersoy, TÜRSAB’ın önerilerinin acentalar lehine “tekelci” maddeler barındırdığını ifade etti.

Yasayı TÜRSAB’ın istediği gibi geçirmeyeceklerini dile getiren Ersoy, şunları söyledi:

“1618 sayılı yasayla ilgili Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin bize göndermiş olduğu bir çalışma var. Biz beklerdik ki bütün acentaların ve acenta derneklerinin görüşü alınmış olsun. Ama maalesef kısıtlı bir kısmının görüşünün alındığını gördük. Hatta TÜRSAB’ın yönetim kurulu üyelerinin de habersiz olduğunu gördük. Daha geniş bir çalışma başlattık. Artı yasanın detaylarına indiğimizde çok tekelci maddeler olduğunu gördük. Bir yasa sadece bir seyahat acentası için çıkmaz. Turizmin bütün paydaşları, her şeyden önce toplum için çıkar. Siz tamamen turizm acentaları için tekelci bir yasayı Meclise gönderemezsiniz. Gönderseniz de zaten çıkmaz. Bunlarla ilgili üzerinde çalışıyoruz. Bu yılsonuna kadar gerekli düzenlemeleri yaparak yetiştirmeye çalışacağız. Basit bir örnek vereyim, eğer biz yasayı TÜRSAB’ın istediği gibi geçirecek olsak bankaların mil programı bir gecede bitiyor. Topluma aykırı böyle saçma bir isteği zateh yerine getirme şansımız yok. Bu tarz bir sürü madde var içinde, onların değişmesini istediği. Ama bizim değiştirme şansımız yok bu tarz maddeleri. Üzerinde biraz daha çalışılması lazım. Yıl sonu itibariyle hayata geçer diye düşünüyorum.”

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha