Doğu Ekspresi'nde bu da oldu!

Doğu Ekspresi'nde bu da oldu!
09 Şubat 2019, 11:24
Turizmin yeni gözdesi olan ve yer bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği Doğu Ekspresi'ndeki bilet bulma mücadelesi Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) şikayet edildi.

Turizmin yeni gözdesi olan ve her geçen yıl ilginin arttığı Doğu Ekspresi’nde Aralık-Mart aylarında yer bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Geçmiş yıllarda bir adet olan yataklı vagon sayısını artıran TCDD, mevcut teknik şartlar nedeniyle talepleri karşılamakta yetersiz kalıyor. Doğu Ekspresi tren biletleri seferden 30 gün öncesinden satışa sunuluyor ancak biletler anında tükeniyor.

Doğu Ekspres'ine talep o kadar yoğunlaştı ki bilet bulamayan vatandaşlar kamu kurumlarına şikayette bulunuyor. Bazı vatandaşlar Doğu Ekspresi bilet satış yöntemini Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) şikayet etti. KDK'ya yapılan başvurulara göre biletlerin satışa çıkacağı saat bilinemediği için biletler bazen gece 24.00'ten önce bazen de gece 01.00'de ya da sabaha karşı satışa sunuluyor.

Başvurularda TCDD'nin bilet satış saatini açıklamadığı bu durumun "kamuya açıklık ilkesini" ihlal ettiği belirtildi. Doğu Ekspresiyle ilgili başvurular KDK tarafından inceleniyor.

Çare: Turistik Anadolu Ekspresi

Müşterilerinden gelen yoğun talebe cevap veremeyen turizmcilerin çözüm önerisi ise “turistik tren”. Dünyanın önde gelen turizm ürünlerinden biri olan Sibirya Ekspresi örneğini veren turizmciler, İstanbul-Kars arasında işletilecek turistik bir trenin, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da büyük ilgi göreceğini söylüyor. Gerçekleşmesi halinde turistik trenin, güzergahındaki kentlerin turizmine de önemli katkılar sağlayacağı öne sürülüyor.

“Dünya çapında bir turizm ürünü olur ve 12 çalışabilir”

Trenin dünya çapında bir turizm ürününe dönüşeceğini ileri süren seyahat acentaları, özel planlanmış sefer saatleri ve vagon dizaynı ile bu sürenin rahatlıkla 12 aya çıkarılabileceğini söylüyor.

Projeyi önce TÜRSAB’a sonra Bakanlığa sunacaklar

Projenin kamu desteği olmadan başarılmasının güçlüğüne dikkat çeken acentalar, yakın bir gelecekte, hazırladıkları projeyle önce TÜRSAB’ın ardından da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha