Deveciler Hanı otel olarak hizmet verecek

Deveciler Hanı otel olarak hizmet verecek
18 Mayıs 2024, 17:47
Tokat'ta 16’ncı yüzyılda yapılan ve yolcuların kaldığı, yük taşıyan hayvanların dinlendiği Deveciler Hanı, artık otel olarak hizmet verecek.

Tokat Kent merkezi Sulusokak'taki tarihi yapıların arasında yer alan Deveciler Hanı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlandıktan sonra 2014 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ne tahsis edildi.

Üniversite yönetimi tarafından 2019 yılına kadar devlet konservatuvarı olarak kullanıldı. Hanı tekrar devralan Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü, otele dönüştürülmesi için 2021 yılında ihale açtı. 16'ncı yüzyılda yolcuların kaldığı, yük taşıyan hayvanların dinlendiği han, artık otel olarak hizmet verecek.

Butik otel olacak, çalışmalarda sona gelindi

Asırlık Deveciler Hanı, butik otele dönüştürülerek turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Handa bulunan odalara ısınma, banyo ve tuvalet sistemi yerleştirilmesi için altyapı çalışması tamamlandı. 16’ncı yüzyılda yolcuların kaldığı, yük taşıyan hayvanların dinlendiği han yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek. İki katlı handa 55 oda, hanın doğu yönünde ise iki büyük tonozla örtülü develik kısmı bulunuyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha