Bağlıkaya: Bakanlık görmezden gelebilir ama 14 bin seyahat acentası bunu bekliyor

Bağlıkaya: Bakanlık görmezden gelebilir ama 14 bin seyahat acentası bunu bekliyor
21 Kasım 2022, 16:14
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Bodrumlu seyahat acentalarıyla bir araya geldi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Bodrum'da seyahat acentalarıyla bir araya geldi. Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un bakan olduğunda seyahat acentaları ile ilgili yasal düzenlemelerin acentaların isteği doğrultusunda yapılacağını söz verdiğini hatırlatarak Bakanlığın düzenlemeye gerek olmadığını düşündüğünü belirtti.

Sektör işini yapamaz hale geldi

Bağlıkaya açıklamasında “Bizim için önemli olan seyahat acentelerinin görevlerini herhangi bir engelleme olmadan yapabilmeleri, bunun içinde gerekli yasal düzenlemeleri yapıyoruz. Yeni dönemde, kaçak, tur transferleri uçak biletleri (1618 sayılı yasa) ile ilgili düzenlemeler yapmamız gerek, yoksa sektör işini yapamaz hale geldi” ifadelerini kullandı.

Bağlıkaya, “Bakanımız bunu yerine getirmediği içinde bizde zaman zaman acentaların bu taleplerini dile getirmek zorunda kalıyoruz. Yoksa herkes kendi işini yaparsa bizde gerginlik yaşanmasını istemeyiz” dedi.

Bağlıkaya şöyle devam etti, “Bakanlığın acentaların düzenlemesi ile ilgili negatif bir görüşü var. Bunun gerekli olmadığını söylüyor. Ancak 14 bin seyahat acentası bunu bekliyor. Bakanlık bunu görmezden gelebilir ama biz sektörün temsilcisiyiz biz bu sıkıntıyı görmezden gelemeyiz” dedi.

Bağlıkaya, Rusya krizine rağmen beklenenden daha iyi bir sezon geçirdiklerini belirterek “Rus vatandaşlarının başka ülkelere seyahat edememesi Türkiye'ye yaradı. THY'da güzel bir operasyon yaparak Rus turistleri taşıdı. Alternatif pazarlarımızda da ciddi artışlar oldu” dedi.

“Ancak Avrupa ölçeğine baktığımızda oldukça gerideyiz. 2023 yılında turizm sezonunun daha iyi geçeceğine inanıyoruz” ifadelerini de kullanan Bağlıkaya, “Şu anda 2023'ün fuarlarına başlamadık ama rezervasyon konusunda iyi sinyaller alıyoruz” diye konuştu.

Bağlıkaya, 26 Kasım 2022 tarihinde yapılacak Olağan Genel Kongre’de acente yöneticilerinin 1618 sayılı yasada değişmesi istenilen kanun maddelerini oylamaya sunulacağını belirtti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha